A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Warsztaty nordic walking w gminnych bibliotekach publicznych

11.06.2019
W dniu 13.06.2019 r. w Bibliotekach Publicznych w Rupniowie i Nowym Rybiu odbyły się warsztaty Nordic Walking prowadzone przez dr Annę Tyka  pn.: „Maszeruj z kijami”. Jacenty Musiał dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi przedstawił wykładowczynię: Dr Anna Tyka - adiunkt w Zakładzie Metodyki Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, specjalista z zakresu gerontologii, ćwiczeń relaksacyjnych, fizjologii wysiłku fizycznego. Instruktor nordic walking, pilates, bodyART®, żeglarstwa. Od 12 lat pracuje na Uczelni, szkoli studentów z zakresu gerontologii - nauki o procesach starzenia się organizmu. Wyjaśnia zmiany zachodzące w organizmie człowieka na skutek starzenia, informuje o działaniach profilaktycznych opóźniających procesy inwolucyjne. Pokazuje różne formy rekreacji możliwe do realizacji z seniorami. Ponadto uczy jak radzić sobie ze stresem. Prace badawcze związane są przede wszystkim z możliwościami wysiłkowymi organizmu w różnych porach doby, suplementacją w wybranych dyscyplinach sportowych, psychologicznymi aspektami aktywności fizycznej.

Dr Anna Tyka mówiła, że nordic walking jest coraz popularniejszą forma rekreacji w naszym kraju. Zauważa się, że chodzenie z kijami nie zawsze jest prawidłowe. Jak prawidłowo dobrać kije do chodzenia, obuwie, a nade wszystko jakie korzyści dla organizmu daje nornic walking? Chodzenie i marsz jest najbardziej naturalnym, najbezpieczniejszym, a nade wszystko najbardziej powszechnym rodzajem aktywności ruchowej człowieka. Lekarze zalecają, aby codziennie człowiek zrobił minimum 10 tyś. kroków, a wówczas zdecydowanie poprawia się wydajność organizmu. Nordic walking jest aktywnością fizyczna opartą na technice fizjologicznej marszu, angażując wiele partii mięśni, które przy standardowym chodzeniu nie są używane. Dzięki specjalnemu zaprojektowaniu kijów, ćwiczący ma możliwość odpychania się od podłoża. Według lekarzy i rehabilitantów marsz z kijami przyczynia się do aktywności i rehabilitacji całego organizmu.

Prelegentka jako profesjonalny i wykwalifikowany instruktor nornic walking przekazała kompendium wiedzy zgromadzonym seniorom w Bibliotece Publicznej w Rupniowie, w której uczestnikami byli również Danuta Pach i Ilona Furtak z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, Anna Wiktor miejscowa bibliotekarka. Ze względu na temperaturę przekraczającą 30℃ zajęcia odbyły się w bibliotece. Dr Tyka zachęcała seniorów do aktywnego uprawiania tego sportu twierdząc, że marsz z kijami pozwala wzmacniać mięśnie kończyn górnych, dolnych i tułowia. Kije pozwalają utrzymać prawidłową postawę, dzięki czemu kręgosłup pracuje w prawidłowej pozycji.  Dzięki kijom wiele partii mięśni i stawów są czasowo odciążone. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania praktycznych uwag i sami ćwiczyć pod okiem profesjonalistki.Druga grupa seniorów zgromadzona się w Bibliotece Publicznej w Nowym Rybiu odważyła się pomimo dużego upału przeprowadzić zajęcia w plenerze, co było niezmiernie atrakcyjną formą spędzania czasu. W przepięknej scenerii zieleni seniorzy mieli możliwość aktywnie ćwiczyć nornic walking maszerując leśnymi drogami wsłuchując się w cenne uwagi wykładowczyni z AWF w Krakowie. Danuta Pach oraz Bogumiła Stanisławczyk bibliotekarka dzielnie dotrzymywały seniorkom kroku wędrując leśnymi dróżkami.Na koniec spotkania dr Tyka mówiła o korzyściach jakie daje nornic walking. Wzmocnienie mięśni całego organizmu, oszczędza stawy kolanowe, rozluźnia mięśnie barków i szyi, poprawia postawę. Dzięki systematycznemu maszerowaniu można zrzucić zbędne kilogramy. Badania wykazują, że podczas nornic walking dostarczamy organizmowi o 20-50 procent tlenu więcej. Marsz nie tylko wzmacnia serce ale reguluje stężenie cukru we krwi. Osoby starsze czują się pewnie chodząc z kijami po śliskim i nierównym podłożu.

Wszyscy uczestnicy pomimo zmęczenia byli pod ogromnym wrażeniem zajęć dziękując wykładowczyni za cenne uwagi i obiecali, że w wolnych chwilach,  a szczególnie podczas nadchodzących wakacji będą z najbliższymi maszerować z kijami.

Warsztaty zorganizowane były wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Limanowej i dofinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu: ,,Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych 50+"
 

 

 


Liczba wyświetleń: 655
6

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30