Warsztaty kulinarne organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Limanowa

07.06.2019
12 marca 2019 r. w Krakowie podpisano umowę pomiędzy Województwem Małopolskim, a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich Gminy Limanowa na realizację operacji „Zakup wyposażenia, organizacja warsztatów oraz imprez kulinarnych w Gminie Limanowa”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020 za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Przyjazna Ziemia Limanowska”. W skład Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Gminy Limanowa wchodzi 11 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Limanowa.

Celem operacji jest zachowanie dziedzictwa lokalnego, szerzenie lokalnej kultury i dziedzictwa poprzez organizację warsztatów kulinarnych, zakup wyposażenia kuchennego oraz organizację imprez kulinarnych na terenie Gminy Limanowa.

W ramach niniejszej operacji KGW zostały podzielone na 3 grupy, które będą realizować zaplanowane działania.

- I grupa będzie składać się z 3 Kół Gospodyń Wiejskich tj. KGW Lipowe, KGW Siekierczyna, KGW Stara Wieś i będą one organizować 3 imprezy kulinarne, kultywujące dziedzictwo lokalne, na które zostanie zakupione wyposażenie kuchenne tj. zestaw garnków, kuchenka indukcyjna jednopalnikowa, taboret gazowy oraz produkty spożywcze dla każdego w/w KGW.

- II grupa będzie składać się z 4 Kół Gospodyń Wiejskich tj. KGW Sowliny, KGW Kłodne, KGW Męcina, KGW Pisarzowa i będą one organizować 8 warsztatów kulinarnych, kultywujące dziedzictwo lokalne, na potrzeby których zostanie zakupione wyposażenie kuchenne tj. zestaw garnków, kuchenka indukcyjna jednopalnikowa, taboret gazowy oraz produkty spożywcze dla każdego w/w KGW.

- III grupa będzie składać się z 4 Kół Gospodyń Wiejskich tj. KGW Rupniów Centrum, KGW Rupniów Bednarki, KGW Pasierbiec, KGW Łososina Górna i będą one organizować 8 warsztatów kulinarnych, kultywujące dziedzictwo lokalne, na potrzeby których zostanie zakupione wyposażenie kuchenne tj. zestaw garnków, kuchenka indukcyjna jednopalnikowa, taboret gazowy oraz produkty spożywcze dla każdego w/w KGW.

Wartość realizowanej operacji: 56 228,00 zł, w tym ze środków EFRROW 20 997,90 zł.

WARSZTATY KULINARNE ORGANIZOWANE PRZEZ STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH GMINY LIMANOWA

Organizator planuje przeprowadzenie cyklu warsztatów kulinarnych, które poprowadzą liderki z 8 Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Limanowa, wchodzące w skład Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Gminy Limanowa. 8 Kół Gospodyń Wiejskich na potrzeby przeprowadzenia cyklu warsztatów kulinarnych zostanie podzielone na dwie grupy.

W skład I grupy wchodzą: KGW Sowliny, KGW Kłodne, KGW Męcina, KGW Pisarzowa. Wyżej wymieniona grupa przeprowadzi 8 warsztatów kulinarnych o następującej tematyce:
  • I warsztat – pn. ,,Swojskie jadło”
  • II warsztat – pn. ,,Różności na Polskim stole”
  •  III warsztat – pn. ,,Drobiowe”
  •  IV warsztat – pn. ,,Ciasta tradycyjne”
  • V warsztat – pn. ,,Swojskie wyroby”
  •  VI warsztat – pn. ,,Przy wigilijnym stole”
  •  VII warsztat – pn. ,,Ryby w roli głównej”

W skład II grupy wchodzą: KGW Rupniów Centrum, KGW Rupniów Bednarki, KGW Pasierbiec, KGW Łososina Górna
  • I warsztat – pn. ,,Cielęcina”
  •  II warsztat – pn. ,,Drób”
  •  III warsztat – pn. ,,Dziczyzna”
  •  IV warsztat – pn. ,,Kaczka i Królik”
  • V warsztat – pn. ,,Gęsina na św. Marcina”
  •  VI warsztat – pn. ,,Indyk w roli głównej”
  •  VII warsztat – pn. ,,Wieprzowina”
  •  VIII warsztat – pn. ,,Wołowina”

Miejsca przeprowadzania warsztatów kulinarnych to: Świetlica w Sowlinach, Świetlica w Pisarzowej, Świetlica w Pasierbcu oraz Świetlica w Rupniowie Centrum.

Warsztaty kulinarne poprowadzą liderki Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Limanowa, wchodzące w skład Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Gminy Limanowa.

Planowana liczba uczestników to ok. 15 osób na jednym warsztacie.

Czas trwania jednego warsztatu to 6 godzin zegarowych.

Warsztat zostanie podzielony na trzy części:
1. Podczas pierwszej części warsztatowej, będzie omówiona tradycja kulinarna danego warsztatu (ok 30 min.)
2. Druga część warsztatu to wspólne przygotowanie potraw przez osoby uczestniczące w warsztacie pod przewodnictwem wyłonionych liderów z  8 KGW gminy Limanowa (3,5 h)
3. Degustacja przygotowanych potraw oraz wymienienie się między uczestnikami nabytymi doświadczeniami ( 2 h)

Warsztaty będą ogólnodostępne, a o uczestnictwie będzie decydować kolejność zgłoszeń. W razie konieczności Organizator utworzy listę rezerwową.

Regulamin warsztatów kulinarnych wraz z Formularzem Zgłoszeniowym stanowiącym Załącznik nr 1 do Regulaminu dostępny poniżej. Regulamin warsztatów oraz Formularz Zgłoszeniowy dostępny będzie na stronie internetowej Urzędu Gminy Limanowa przez cały okres trwania warsztatów kulinarnych.  Osoby chętne do wzięcia udziału w każdym wyżej wymienionym warsztacie kulinarnym powinny zapoznać się z niniejszym Regulaminem oraz uzupełnić Formularz Zgłoszeniowy stanowiący Załącznik nr 1 do Regulaminu, a następnie skontaktować się telefonicznie pod numerem tel: 18/ 337 22 52 z Organizatorem Konkursu, który udzieli wszelkich informacji osobom zainteresowanym wzięciem udziału w danym warsztacie.