A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Sportowcy czytają dzieciom” – zakończenie cyklu spotkań w gminnych bibliotekach

11.06.2019
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi Filia Rupniów odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Tym razem do Biblioteki Publicznej w Rupniowie przyjechał Mateusz Wroński, którego na początku przestawił Jacenty Musiał – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.


Mateusz Wroński, pseudonim „Tusik”, działacz sportowy i kulturalny, były przewodniczący Komisji Sportu, Kultury i Turystyki przy Radzie Miasta Limanowa. Były nauczyciel między innymi w Rupniowie, Laskowej, Krosnej, Jaworznej, Słopnicach, Pasierbcu i Limanowej, Trener piłki nożnej, między nimi przez 6 lat trenował Wierchy Pasierbiec, a od 4 lat jest trenerem MKS Limanovia. Organizator imprez sportowych, jak biegi górskie, rowery zjazdowe, deskorolki, rolki. Autor tomików wierszy: "Jesteś błogosławiony" i "Rozważania Wielkopostne z Maryją". Absolwent Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, kierunek zarządzanie i marketing. Otrzymał statuetkę Starosty Limanowskiego za szczególny wkład w promocję powiatu limanowskiego. W 2012 roku został najpopularniejszym trenerem ziemi limanowskiej w Plebiscycie Limanowskiego podokręgu. Jako zawodnik uprawiał kilka dyscyplin sportowych: piłkę nożną siatkówkę, taniec towarzyski, biegi długodystansowe, ukończył 30 maratonów, w 2012 roku został wybrany do sztafety "Polska biega", biegnąc w niej w jednej drużynie między innymi z Przemysławem Babiarzem, znanym redaktorem sportowym i maratończykiem oraz z Robertem Korzeniowskim, wielokrotnym mistrzem świata w chodziarstwie. Po 7 latach przerwy spowodowanej problemami zdrowotnymi, ponownie wrócił do biegania znowu zaraża innych swoją pasją, planuje przebiec swój kolejny maraton w przyszłym roku w Nowym Jorku. Aktualnie pełni funkcję gospodarza, kierownika i drugiego trenera 4-ligowej Limanovii. Jest również kierownikiem w młodzieżowych zespołach Limanovii występujących w małopolskich ligach trampkarzy i juniorów. Jest także sędzią piłkarskim oraz spikerem stadionowym z licencją do ekstraklasy włącznie. 

Na spotkanie przybyli uczniowie klasy III A i B Szkoły Podstawowej w Rupniowie wraz z nauczycielami Haliną Waktor oraz Dorotą Sową. Na początku „Tusik” zacytował słowa Jana Pawła II „Oby sport promował radość życia, odpowiedzialność, zdolność do poświęceń i szacunek dla każdego człowieka” Było to piękne bardzo serdeczne spotkanie, gdzie Mateusz Wroński opowiadał o swoich bogatych przeżyciach związanych ze sportem.  Od najmłodszych lat spędzał każdą wolna chwile z książkami oraz angażował się uprawiając różne dyscypliny sportowe. Mówił, że w życiu należy robić coś dobrego, warto mieć pasje, być człowiekiem ponadprzeciętnym, a nade wszystko trzeba czytać książki i do tego najlepszym miejscem jest biblioteka, gdzie panuje specyficzna atmosfera, klimat i cisza z dala od zgiełku można się zanurzyć czytając interesujące publikacje książkowe.Do tej pory pamięta książki Karola Maya opisujące bohaterów w egzotycznych krainach „Na Dzikim Zachodzie”. Ze wzruszeniem wspominał czasy jak był małym chłopcem i czytał o postaci Winnetou – szlachetnego wodza Apaczów i jego białego przyjaciela  Old Shatterhanda. Głębię książki nie jest w stanie oddać żaden film.

Atmosfera w bibliotece w Rupniowie była wręcz rodzinna, wszystkie dzieci garnęły się do czytania zgłaszając się na ochotnika. Mateusz na zakończenie spotkania odczytał również swoje wiersze „Rozważanie Wielkopostne z Maryją” oraz przekazał do biblioteki egzemplarz tej publikacji.

Dyrektor Jacenty Musiał wspólnie z bibliotekarką Anną Wiktor podziękowali Mateuszowi Wrońskiemu za czas spędzony z dziećmi. Następnie dyrektor podsumował akcję Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, która odbyła się we wszystkich bibliotekach, a sportowcami, którzy czytali nie pobierając żadnych honorariów byli Małgorzata Ruchała, Arkadiusz Sukiennik, Kamila Bukowiec oraz medaliści UKS „Patria” Młynne.  Dyrektor mówił o  20 zasadach jak ważną rzeczą jest czytanie książek dla dzieci: buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,  zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu, przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, przynosi wiedzę ogólną, ułatwia naukę,  uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną, rozwija poczucie humoru, jest znakomitą rozrywką, zapobiega uzależnieniu od mediów, chroni przed kwestionowanymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej, pomaga w rozwiązywaniu problemów, jest zdrową ucieczką od nudy, jest profilaktyką działań aspołecznych oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”  Za kilka dni rozpoczynają się wakacje, dlatego też zwracamy się z apelem aby ten czas rodzice wykorzystali na wspólne czytanie dzieciom. Hasłem tegorocznych wakacji w bibliotekach publicznych gminy Limanowa będzie „Najbliżsi czytają dzieciom”.


Liczba wyświetleń: 572
5

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30