A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Poczuj Naukę! Edukacja matematyczno-przyrodnicza w Szkole Podstawowej w Mordarce

17.06.2019
Matematyka, fizyka, biologia, chemia czy geografia to nie tylko nazwy przedmiotów w szkole, ale również fascynujące dziedziny wiedzy, pozwalające lepiej i głębiej zrozumieć otaczający nas świat. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mordarce mogli się o tym przekonać uczestnicząc w pokazach, eksperymentach, spotkaniach z naukowcami i konkursach.

28 września 2018 r. w godzinach popołudniowych uczniowie klas piątych wybrali się z opiekunami do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu na Małopolską Noc Naukowców. Na początku uczniowie wzięli udział w widowiskowym pokazie związanym z ciekłym azotem. Każdy z uczestników mógł zobaczyć, jak ekstremalnie niskie temperatury wpływają na otoczenie, jak zmieniają właściwości fizycznych przedmiotów np. gumowej rurki czy balonów. Podczas kolejnych zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać rodzaje i jakość różnych rodzajów wody, co jest istotne w ocenie jej dalszego wykorzystania. Dużą atrakcją okazał się także żyroskopowy symulator dla kierujących. Kto chciał, mógł przekonać się na własnej skórze, jak reaguje ciało podczas dachowania samochodem. Uczestnicy wyprawy odwiedzili również laboratorium, gdzie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli pokaz programowalnych robotów.W lutym i marcu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennych lekcjach fizyki na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Podczas zajęć dla uczniów klas siódmych pt. „Nauczanie fizyki przez pokazy doświadczalne” pan dr Paweł Janowski zaprezentował zagadnienia dotyczące „Hydrostatyki i aerostatyki”: parcie, ciśnienie, ciśnienie hydrostatyczne i ciśnienie atmosferyczne, przyrządy służące do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, jakie zastosowanie w życiu codziennym znalazły naczynia połączone, Prawo Archimedesa oraz wykorzystanie tego prawa, prawo Pascala i jego zastosowanie, budowa prasy hydraulicznej. Natomiast uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjum utrwalali i poszerzali swoją wiedzę o ładunkach elektrycznych, ich pochodzeniu, rodzajach oraz prawach rządzących oddziaływaniami między ładunkami, o oddziaływaniach magnetycznych, rodzajach fal elektromagnetycznych, poznali zjawisko indukcji elektromagnetycznej oraz jego zastosowanie w prądnicy oraz transformatorach. Kolejną okazją do spotkania z nauką był udział w pokazach i warsztatach  pt. „Pokazy bez skazy” zorganizowanych w ramach Szkolnych Dni Matematyki i Nauk Przyrodniczych.  Doświadczenia, eksperymenty i demonstracje naukowe były przeprowadzone przez pana Pawła Piszczałkę z Warszawy. Uczniowie podczas zajęć badali właściwości cieczy i gazów. Poznawali różnicę między parą, a mgłą, dowiedzieli się, jak ważna jest energia w każdym procesie fizycznym. Nie zabrakło również ciekłego azotu, jednej z najzimniejszych substancji używanych przez ludzi : −195,8 °C! Fascynujące reakcje i procesy były przeprowadzone na wysokim poziomie merytorycznym, były niezwykle pouczające.
Jak co roku, odbyły się również następujące konkursy: konkurs plastyczny „Jednostki na co dzień” dla uczniów szkoły podstawowej z klas od I do III, konkurs na prezentację multimedialną „Jednostki na co dzień” dla uczniów szkoły podstawowej klas IV-VIII i III gimnazjum oraz konkurs matematyczny „Myślę i liczę”. Wszystkim uczestnikom konkursów gorąco gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

Dzięki udziałowi w pokazach i warsztatach naukowych uczniowie mogli się przyjrzeć pracy naukowców z bliska, każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Zajęcia wzbudzały mnóstwo pozytywnych emocji, uczniowie byli zachwyceni, wracali pełni wrażeń, w znakomitych nastrojach. Wszystkim uczniom dziękujemy za wzorową postawę podczas pokazów i warsztatów, za wspólne świętowanie Dni Matematyki i Nauk Przyrodniczych. Życzymy wielu sukcesów i kolejnych spotkań z nauką w przyszłym roku.


Liczba wyświetleń: 562
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30