A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„O miłości Ojczyzny…” - popołudnie pełne historii w Miejskiej Bibliotece Publicznej

07.06.2019
5 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej miało miejsce spotkanie promocyjne książki pt. „O miłości Ojczyzny nie deklamowaliśmy… Wspomnienia Antoniego Sejmeja Górszczyka”, którą opracował Sylwester Rękas – kierownik Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu. Publikacja ukazała się w serii wydawniczej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych pt. „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności”.
 
Spotkanie honorowym patronatem objęli: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, który osobiście podziękował i złożył gratulacje autorowi.


 
Antoni Sejemej Górszczyk, nauczyciel, działacz społeczny, legionista, etnograf i członek władz powiatowych w Limanowej, urodził się w Pisarzowej w wielodzietnej, zamożnej rodzinie chłopskiej. Tak w opracowaniu rozpoczyna się zarys biografii i tak też przebiegało spotkanie. Sylwester Rękas wraz z Karolem Wojtasem w porządku chronologicznym przybliżyli historię zasłużonego człowieka z naszego regionu. Począwszy od jego dzieciństwa, wyjaśnienia przydomku „Sejmej”, poprzez ciężkie losy podczas I wojny światowej, dwudziestolecie międzywojenne, aż po moment wybuchu II wojny światowej – bowiem taki okres obejmuje pamiętnik Antoniego Górszczyka. Przywołali ciekawe opisy wydarzeń, w których Górszczyk brał udział. Wystąpienie urozmaicone było prezentacją multimedialną.
 
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również jak Sylwester Rękas natrafił na pamiętnik, powziął myśl jego opracowania i jak ta praca wyglądała. Odniósł się również do samego tytułu książki. Zgromadzona publiczność zaangażowała się w dyskusję i chętnie dzieliła się spostrzeżeniami, a obecny uczeń Antoniego Górszczyka powrócił wspomnieniami do szkolnych lat i lekcji historii prowadzonych przez autora pamiętników.
 
Na zakończenie Sylwester Rękas przyjął słowa podziękowań i uznania za pracę i trud jaki podjął podczas opracowania wspomnień zasłużonego człowieka z Limanowszczyzny. Rozdał też autografy do zakupionych książek.
 
Mamy nadzieję, że czytelnicy chętnie sięgną po lekturę wspomnień Antoniego Górszczyka, która wzbogacona jest dużą ilością zdjęć i dokumentów uzupełniających treść pamiętnika.
 


Liczba wyświetleń: 518
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30