A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Mistrzowie karate czytają dzieciom

06.06.2019
,,Samochwała”, ,,Skarżypyta”, ,,Na tapczanie leży leń” - te i inne wiersze znanych polskich poetów wybrzmiały w Bibliotece Publicznej w Męcinie we wtorkowe przedpołudnie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.  W tym roku XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany jest pod hasłem Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”.

Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być bowiem człowiekiem oczytanym i wykształconym. Hasło Tygodnia nawiązuje też do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jako, że bohaterami akcji są sportowcy, nie mogło ich zabraknąć także podczas wtorkowego spotkania, na które licznie przybyły dzieci z I, II i III klasy Szkoły Podstawowej w Męcinie wraz z nauczycielkami:  Marią Leśniarą, Marią Król, Anną Szewczyk, Magdaleną Staszak i Beatą Orzeł-Lorek.
 
Spotkanie rozpoczął dyrektor Jacenty Musiał, który uwypuklił ideę akcji i krótko nakreślił rolę książki i czytelnictwa oraz  jako pierwszy przeczytał wiersz dla najmłodszych. Następnie pałeczkę przejęli bohaterowie spotkania i zaproszeni goście - Wójt Gminy Limanowa, Jan Skrzekut oraz Mistrzowie karate: Arkadiusz Sukiennik zawodnik, a jednocześnie trener w ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa, zdobywca III miejsca w międzynarodowym turnieju pod nazwą Karate Grand Prix Karate rok temu w Tokio. Wice Mistrz Świata w Tokio 2011 roku. Zdobywca wielu tytułów i medali. Trener przyjechał z medalistami Mistrzostw Polski, zawodnikami wielu  zawodów  krajowych i międzynarodowych w składzie: Justyna Stach, Iza Twaróg, Jakub Kądziołka, Kamil Sułkowski -medaliści Mistrzostw Polski, Pucharu Polski.

Sportowcy przeczytali po wybranym utworze. Po mistrzach karate głos zabrał wójt Limanowej, który do wspólnego czytania zaprosił wszystkie dzieci. Jak się okazało, uczniowie znają na pamięć wiersze Juliana Tuwima czy Jana Brzechwy, stąd nie trzeba było im dwa razy powtarzać. Z uwagą słuchały wierszy czytanych przez Jana Skrzekuta, a później same recytowały je z pamięci. Na scenę wyszły także co odważniejsi śmiałkowie, by przed całą publicznością przeczytać wybrany utwór. Wójt podkreślił, jak ważną rolę ogrywa codzienne czytanie w wychowaniu i kształceniu najmłodszych. Zaznaczył, iż tego typu spotkania mają wielką wagę, gdyż zwracają uwagę na  czytanie, a autorytet sportowców daje przykład i zachęca małolatów do sięgnięcia po lekturę.
 
Gwoździem programu był występ Mistrzów Karate. Przed pokazem, w kilku słowach trener opowiedział na czym ten sport polega, a potem zawodnicy prezentowali swoje umiejętności. Uczniowie z zapartym tchem śledzili każdy ruch zawodników. Na scenę wyszli także uczniowie, którzy swoich sił próbują w tym sporcie, by zmierzyć się z profesjonalistami. Niewątpliwie największe wrażenie zrobił na zebranych pokaz rozbijania desek przez karateków ręką oraz nogą.
 
Na koniec trener Sukiennik zaprosił wszystkich na Międzynarodowy Turniej, który odbędzie się 15 czerwca w Szkole Podstawowej Nr 3 im. ks. płk. Józefa Jońca w Limanowej.
 
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi składa wyrazy podziękowania za nieodpłatny występ dla całej grupy karateków na czele z trenerem. Wierzymy gorąco, że przykład sportowców będzie motywacją i aspiracją dla dzieci w osiąganiu wysokich, życiowych celów.
 
 
 

 


Liczba wyświetleń: 461
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30