Informacja o VII Sesji Rady Gminy Limanowa

28.06.2019
W dniu 27 czerwca 2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa odbyła się VII sesja Rady Gminy Limanowa. Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Młyński, po przywitaniu gości, stwierdzeniu quorum oraz przyjęciu porządku obrad, dokonał otwarcia posiedzenia. W posiedzeniu sesji  uczestniczyli radni, sołtysi, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, jego Zastępca – Wojciech Pazdan, kierownicy i dyrektorzy wydziałów oraz jednostek organizacyjnych gminy, a także zaproszeni gości: Pani Urszula Nowogórska – Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Zasadniczym punktem porządku obrad była debata nad Raportem o stanie Gminy Limanowa za 2018 r. Podczas debaty radni poruszyli sprawy związane z:
  • zasilaniem wodociągów w Kaninie oraz Nowym Rybiu i Starym Rybiu,
  • gminnym zasobem mieszkaniowym,
  • kosztem utrzymania szkół gminnych w przeliczeniu na 1 ucznia,
  • budową PSZOK-u w gminie,
  • strukturą organizacyjną urzędu gminy i potrzebą wzmocnienia osobowego wydziału inwestycji i funduszy europejskich oraz wydziału gospodarki komunalnej,
  • wysokością zadłużenia budżetu gminy,
  • potrzebą utworzenia publicznego ZOZ,
  • wydłużeniem czasu pracy oddziałów przedszkolnych w szkołach gminnych,
  • utworzeniem publicznych  przedszkoli na terenie gminy,
  • systemem monitoringu w gminie,
  • opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego i możliwościami przyspieszenia wydawania decyzji o warunkach zabudowy w gminie,
  • zatrzymaniem procesu gettyzacji  Romów w gminie,
  • podjęciem działań, aby dzieci z Kłodnego uczęszczały do miejscowej szkoły,
  • dowozem dzieci na uroczystości gminne w innej miejscowości,
  • niskim pozyskiwaniem środków zewnętrznych, głównie na zadania w zakresie budowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, a także na instalacje solarne i fotowoltaiczne,
  • podziałem środków finansowych na poszczególne sołectwa w gminie.
Na poruszane problemy i wnioski odpowiedzi udzielił Wójt Gminy oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy  i kierownicy wydziałów urzędu.

Po zakończonej debacie radni jednogłośnie udzielili Wójtowi Gminy Limanowa wotum zaufania oraz absolutorium za 2018 r., a także zatwierdzili sprawozdanie finansowe gminy za 2018 r. oraz sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2018 r.

W dalszej części posiedzenia radni gminy podjęli uchwały w sprawie:
  1. zmian w budżecie Gminy Limanowa na 2019 r.
  2. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Limanowa,
  3. pozbawienia statusu pomnika przyrody,
  4. powołania zespołu opiniującego kandydatów na ławników.
W trakcie posiedzenia radni i sołtysi zwrócili się z wnioskami do Wójta Gminy o:
  • bieżące utrzymanie dróg, w tym remont dróg masą asfaltową,
  • zabezpieczenie osuwiska na drodze Pasierbiec – Stara Karczma,
  • wystąpieniem do Funduszu Dróg Samorządowych o dofinansowanie zadania przebudowy drogi Kamionna – Nowe Rybie,
  • wykonaniem przejścia dla pieszych w Męcinie koło centrum handlowego Magnolia,
  • wykonaniem sieci kanalizacyjnej w Koszarach,
  • wsparciem klubów sportowych w gminie.
Odpowiedzi na zgłoszone wnioski udzielił Wójt Gminy Limanowa.