Program "Czyste Powietrze"- spotkanie z mieszkańcami Gminy Limanowa

09.04.2019
Mieszkańców Gminy Limanowa zainteresowanych Programem "Czyste powietrze" zapraszamy na spotkanie Doradcą Energetycznym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Spotkanie odbędzie się dnia 15 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa. Podczas spotkania Doradca Energetyczny udzielał będzie wszelkich informacji z zakresu Programu.

Program "Czyste powietrze" skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego, albo do osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Uczestnikom programu udzielane będą dotacje i pożyczki za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Korzystając z Programu zyskać można zwrot części poniesionych kosztów.

Formy dofinansowania:   - pożyczka lub - dotacja.

Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tysiące złotych. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tysiące złotych, dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tysięcy złotych.

Program przewiduje dofinansowanie m.in. na:

- wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania Programu
- docieplenie przegród budynku
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
- instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej)
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Terminy:

Realizacja programu to 2018-2029 r.  Umowy podpisywane będą do 31.12.2027 r. Zakończenie wszystkich prac objętych umową do 30.06.2029 r.

Warunek podstawowy:

- dla budynków istniejących:
wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło spełniające wymagania programu

- dla budynków nowo budowanych:
zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.wfos.krakow.pl/czyste-powietrze/