A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zaszczytne miano „Szkoły Niepodległej” dla Szkoły Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi

14.02.2019
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi w ramach programu „Niepodległa 1918- 2018”, w 2018 rok brała udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez  Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej,  pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Był to jeden ze sposobów uczczenia przez społeczność szkolną 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z pośród 400 szkół zgłoszonych do konkursu szkoła znalazła się w gronie 215 wyróżnionych szkół i placówek oświatowych uzyskując zaszczytne  miano „Szkoły Niepodległej”.Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli w ciągu roku zrealizowali 7 zadań przemierzając symboliczny szlak pięciu ścieżek edukacyjnych. W ramach konkursu w szkole została zorganizowana:  Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Wieczornica Niepodległościowa  dla mieszkańców Starej Wsi w formie wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, audycja radiowa poświęcona Jerzemu Żuławskiemu, II Gminny Konkurs Recytatorski „Poezja to MY”,   pod  hasłem "Ojczyzna malowana słowem", oraz happening patriotyczny. Uczniowie wykonali także prezentację w formie multimedialnego albumu pt. „ Historia jednego zdjęcia”, przedstawiającą losy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, brali udział w wycieczce historycznej- „Szlakami  Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”, odwiedzili miejsca pamięci narodowej znajdujące się na Ziemi Limanowskiej. Można z całą pewnością stwierdzić, iż realizacja poszczególnych zadań była dla uczniów żywą lekcją historii i przyczyniła się do pogłębienia miłości i szacunku dla własnej Ojczyzny oraz ludzi, którzy ją tworzyli.Uroczysta Gala „Szkoły Niepodległej” odbyła się w piątek 8 lutego 2019 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie. Na tej uroczystości szkołę reprezentowały panie: Magdalena Cepielik i Agnieszka Mamak.Gala rozpoczęła się od konferencją naukową „Fundamenty Niepodległej. Sejm Ustawodawczy (1919-1922)", w której wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu oraz kuratorzy, nauczyciele, historycy i harcerze. Zwieńczeniem uroczystości była gala wręczenia szkołom zaszczytnego miana „Szkoła Niepodległej”. Uroczystość urozmaicały występy młodzieży i koncert pieśni niepodległościowych w wykonaniu artystów z Fundacji Sztafeta.

Otrzymanie przez Szkołę Podstawową Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi certyfikatu „Szkoły Niepodległej” jest dla wszystkich uczniów, dyrekcji oraz grona pedagogicznego wspaniałym wyróżnieniem, powodem do dumy i wielkiej radości.


Liczba wyświetleń: 1264
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30