I Szkolny Dzień Wolontariusza w Szkole Podstawowej w Pasierbcu

07.12.2018
5 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Pasierbcu odbył się I SZKOLNY DZIEŃ WOLOTARIUSZA. Data wydarzenia nie była przypadkowa. To właśnie tego dnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Inicjatorem i organizatorem akcji było Szkole Koło Caritas wraz z ks. Bogdanem Stelmachem.

Święto SKC przebiegało pod hasłem: Misje – droga do świętości. Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas goście: Ksiądz Stanisław Wojdak – wicedyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz pani Paulina – wolontariuszka misyjna. Ksiądz Stanisław, który wiele lat pracował w Republice Środkowoafrykańskiej, w niezwykle ciekawy i pasjonujący sposób opowiadał o roli misjonarza oraz jego pracy.  Także opowieść pani Pauliny, która z wielkim zaangażowaniem mówiła o swoim wyjeździe do Brazylii  oraz zdobytym tam doświadczeniu, uświadomiła słuchaczom jak pięknym i zarazem ważnym przedsięwzięciem są misje. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali zdjęcia oraz film przygotowany przez  gości.

Warto podkreślić, że prelekcji przygotowanej przez księdza wicedyrektora oraz wolontariuszkę słuchała niezwykła publiczność – dzieci wszystkich kontynentów. To właśnie z okazji Dnia Wolontariusza uczniowie szkoły przebrali się za dzieci z krajów misyjnych. Niektórzy zmienili się wręcz nie do poznania! Na szkolnym korytarzu można było spotkać Japonki, Chinki, Indian, Murzynów, a nawet Arabów.

W trakcie uroczystości odbył się szkolny konkurs na najciekawszy strój pod nazwą „Dzieci z krajów misyjnych”. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: oddziały przedszkolne, klasy I – III SP oraz klasy IVSP – III G. Komisje konkursowe miały arcytrudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Kolejny raz uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem i pomysłowością. W ocenie jury brało pod uwagę oryginalność i kompletność strojów. Na zwycięzców czekały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, z kolei wszyscy, którzy wzięli  udział w konkursie otrzymali słodki poczęstunek.

Wszystkim, którzy wsparli to przedsięwzięcie bardzo dziękujemy! I Szkolny Dzień Wolontariusza był także okazją do wręczenia legitymacji nowym członkom Szkolnego Koła Caritas. W tym roku szkolnym do SKC wstąpiło 23 nowych wolontariuszy.

Na zakończenie uroczystości  Dyrektor Rozalia Kuchta oraz przedstawiciele SKC podziękowali szanownym gościom za uświetnienie swoją obecnością I Szkolnego Dnia Wolontariusza oraz pouczającą prelekcję na temat misji. Spotkanie zakończyło się modlitwą w języku afrykańskim oraz błogosławieństwem udzielonym przez księdza Stanisława. „Dzieci wszystkich kontynentów, chwalcie imię Pana…”