Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zespół „Kijom Worci” z wizytą u Polaków na Litwie

07.11.2018
Zespół Regionalny "Kijom Worci" z Pisarzowej dostał propozycję od Fundacji "Ignatianum" oraz Stowarzyszenia "Korzenie" do wzięcia udziału w akcji "Kredkobranie"- 100 uśmiechów na Stulecie Niepodległości. Celem akcji jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków, mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej, poprzez zbiórkę dla nich przyborów szkolnych, materiałów plastycznych, książek i zabawek. Zadaniem Zespołu było towarzyszenie wolontariuszom na Litwę i danie kilku koncertów dla dzieciaków w polskich szkołach. Poniżej relacja z tego wyjątkowego wyjazdu.

Wolontariusze i Zespół odwiedzili szkoły w Koleśnikach, Ejszyszkach i Solecznikach. Nie da się opisać obopólnego wzruszenia w czasie tych spotkań, mnóstwa serdeczności, typowo polskiej gościnności, uśmiechów i... łez. To naprawdę niezwykłe, jak Litwa pełna jest Polski, jak mieszkający tutaj Polacy kultywują język, obyczaje, święta, jak szanują barwy i symbole narodowe, dbają o pamięć o historii i wielkich Polakach: Piłsudskim, Papieżu Janie Pawle II, Mickiewiczu, Syrokomli, Słowackim, Kraszewskim, siostrze Faustynie Kowalskiej, Lelewelu, Gucewiczu i wielu, wielu innych.Jeden dzień był przeznaczony na zwiedzanie Wilna i okolic. Dzień to oczywiście za mało, żeby "dotknąć" wszystkiego, co oferuje to miasto, ale i tak udało się odwiedzić te najważniejsze, niejako obowiązkowe miejsca. Na początek odwiedziny w drewnianym, zabytkowym  kościółku  św. Kazimierza w Powiewiórce, gdzie 15 grudnia 1867 r. został ochrzczony Józef Piłsudski. Wyeksponowana chrzcielnica i zapisy w księdze parafialnej stanowią cenne świadectwo tego wydarzenia. Następnie kierunek Zułów, gdzie urodził się marszałek Piłsudski. Miejsce to upamiętnia tablica, obok której rośnie okazały dąb, zasadzony w 1937 r. przez Prezydenta Ignacego Mościckiego i Aleksandrę Piłsudską. Pozwoliliśmy sobie zabrać trochę ziemi z tego historycznego miejsca, planujemy posadzić na niej jubileuszowy dąb (przy szkole w Pisarzowej), który zapoczątkuje następne i kolejne, miejmy nadzieję, stulecia niepodległości.Ukłony głębokie dla Związku Polaków na Litwie, który nie tylko czyni starania o godne otoczenie tego miejsca, ale był inicjatorem "posadzenia" symbolicznych "dębów" w formie obelisków, tworzących Aleję Pamięci Narodowej. Mają one czcić osobistości i wydarzenia, które zaważyły na dziejach Państwa Polskiego. Kolejne miejsce to już samo Wilno, którego zwiedzanie rozpoczęliśmy od cmentarza na Rossie, gdzie spoczywa Matka Józefa Piłsudskiego i serce marszałka. Im dalej w głąb nekropoli, tym większe wrażenia i trudno powiedzieć, co jest głównym powodem tego stanu: położenie cmentarza, jego tragiczna historia, unikalne, zabytkowe nagrobki, czy niezwykłe dzieje złożonych tu ludzi.Dalsza część dnia to zwiedzanie całego Wilna, a wśród miejsc odwiedzonych znalazły  się m.in.: ogromny Plac Katedralny z Bazyliką, dzwonnicą i monumentalnym pomnikiem Giedymina, a także będącym jeszcze w budowie Pałacem Władców, Ostra Brama ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kościół Wszystkich Świętych, Kościół Wniebowzięcia N.M.P, kościół Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty, Świętej Trójcy, Św. Teresy, Ducha Świętego i wiele,  wiele innych,  na zwiedzenie których niestety nie starczyło czasu. Z ciekawszych miejsc, które uczestnicy wyjazdu  zobaczyli, warto wymienić klimatyczną ulicę Literacką, Pałac Prezydencki, górę Zamkową z Wieżą Giedymina  z widokiem na Górę trzech Krzyży i panoramę miasta, kompleks Zespołu Uniwersytetu Wileńskiego, Alumnat papieski czy park pałacowy.Nie można zapomnieć również o czymś dla ciała, smaki Wileńszczyzny to kindziuk, ser dziugas, bliny, kiszka ziemniaczana, kwas litewski, pielmieni, cepeliny, ser jabłkowy i pyszny chleb litewski.
    
Jak podkreśla  kierownik Zespołu „Kijom Worci” Małgorzata Raczek  - Wszyscy jeszcze długo będziemy wspominać i przeżywać  ogrom wrażeń z Litwy, a Wy, jeżeli kiedykolwiek znajdziecie okazję podróży na Kresy, to koniecznie ją zrealizujcie. To niezwykła, wielowymiarowa przygoda, niepowtarzalna i bardzo emocjonująca.
        


Liczba wyświetleń: 2475
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne