Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Miłość silniejsza od choroby. Pomóżmy małżeństwu Dudków w ich walce o lepsze jutro

16.11.2018
Był ciepły, słoneczny, sierpniowy dzień. Wigilia święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 2010 rok. Ksiądz mocno ściskał ich splecione stułą dłonie. - Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i zlej doli, aż do końca życia? – Chcemy – odpowiedzieli jednogłośnie. Potem mieli żyć jak w bajce, długo i szczęśliwie. Wtedy nie wiedzieli jeszcze, że czeka ich zgoła inny scenariusz i że przyjdzie im trwać, ale nie w szczęściu i zdrowie, a w chorobie i złej doli…
 
Adam Dudek z Makowicy (gmina Limanowa)  35-letni kucharz z zawodu i zamiłowania, któremu w duszy gra folklor, cierpi na neurosarkoidozę: ciężką, podstępną i bardzo rzadką chorobę, w której przebiegu organizm niszczy sam siebie. Choroba ma bardzo ostry przebieg - zaatakowała mózg i rdzeń kręgowy. Jest sparaliżowany od pasa w dół, ma uszkodzony układ moczowy i wydalniczy oraz słuch. Jest skazany na wózek i uzależniony od innych. Leczenie chemią i sterydami także nie zostało obojętne dla jego organizmu, zahamowało całkowicie odporność. Mężczyzna cudem przeżył dwa zatory i wylew. Kochająca żona opiekuje się cierpiącym na nieuleczalną chorobę mężem, ale nie starcza im pieniędzy na leczenie i na życie.
 
Na pomoc ruszył Sądecki Sztetl, który tegoroczną akcją charytatywną ,,Sztetlowy Mikołajek” objął małżeństwo Dudków. Pomóc może każdy - rodzinę można wesprzeć materialnie poprzez zakup niezbędnych rzeczy (pieluchy dla dorosłych rozmiar 3 lub 4, rękawiczki jednorazowe, podkoszulki koszule rozpinane pod szyją w rozmiarze 3XL; pościel, prześcieradła; chusteczki nawilżające; artykuły pielęgnacyjne do skóry; podkłady jednorazowe, kompresy jałowe, worki do zbiórki moczu, ręczniki, wlewki dla dorosłych MELILAX, maści PROCTO-GLYWENOL, NUTRI-DRINKI dla diabetyków, artykuły chemii gospodarczej; żywność z długim terminem przydatności). Małżeństwo marzy też o lodówko-zamrażalce, gdyż ta, którą jest w domu jest już stara i psuje się, kuchence gazowej na butlę i z piekarnikiem elektrycznym, co ułatwiłoby im codzienne życie.  Potrzebny jest również opał na zimę.
 
Można też pomóc wpłacając pieniądze na konto rodziny Dudków: Bank Spółdzielczy w Limanowej. Magdalena Dudek nr rach. 41 8804 0000 0071 0700 0111 0001.
 
Akcja potrwa do 11 grudnia, a szczegółowe informacji można uzyskać pod numerem: 696 369 994; email: [email protected] - informuje Przemysław Jaskierski – koordynator akcji.
 
 
O poruszającej historii Magdaleny i Adama Dudków można poczytać tutaj.
 
 
 
 


Liczba wyświetleń: 2573
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne