Uczniowie SP Mordarka spotkali się z Grupą Podhalańską GOPR

18.10.2018
Uczniowie klas II a, II b i III  Szkoły Podstawowej  uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Grupy Podhalańskiej GOPR, które miało na celu przygotowanie dzieci do bezpiecznego wędrowania po górach.

Odpowiednie ubranie z elementami odblaskowymi, latarka, dobrze spakowany plecak to początek miłego dnia na górskim szlaku. Jednak pogoda w górach jest bardzo zmienna i trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki i niebezpieczne sytuacje. Deszcz, mgła, wypadek, zabłądzić- też można i co wtedy? Jak zachować się w takich sytuacjach? Jak bezpiecznie poruszać się po górach(i nie tylko), jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjścia w góry, o czym nie należy zapominać pakując plecak, co należy zrobić w razie wypadku, a czego absolutnie nie wolno robić. Jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych?  Jak zachowywać się na stokach narciarskich, bo przecież niedługo sezon narciarski?  - odpowiedź na takie i inne pytania uczniowie znaleźli  uczestnicząc w zorganizowanych zajęciach profilaktyczno-dydaktyczne mające na celu przygotowanie dzieci do bezpiecznego wędrowania po górach, oraz korzystania z stoków narciarskich. Ponad godzinna prelekcja połączona była z wyświetlaniem slajdów i pokazem sprzętu GOPR jakim posługują się Goprowcy podczas akcji ratowniczych.

Panowie Goprowcy instruowali i edukowali uczniów jak bezpiecznie wędrować, prawidłowo zachować się w górach i na trasach narciarskich. Mówili też o sytuacjach ekstremalnych, zagrożeniach spowodowanych warunkami pogodowymi (burza, mgła, spadek temperatury), prawidłowym zachowaniu się w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia.  Poinstruowali uczniów jak udzielić pierwszej pomocy i pod jaki numer ratunkowy zadzwonić w górach.
Istotne jest, by wiedza pozyskana podczas spotkania z ratownikami pozwoliła na uniknięcie wielu wypadków w górach, a informacja o prawidłowym sposobie przekazywania informacji na numer ratunkowy w górach 601 100 300 pozwoliła na szybkie dotarcie ratowników do osób poszkodowanych.

Z ramienia szkoły organizatorem spotkania była Małgorzata Król.