„Ratujemy i uczymy ratować” w SP Mordarka

01.10.2018
Umiejętność udzielania pierwszej pomocy w dzisiejszych czasach jest niebywałą rzeczą. Każdy z nas może znaleźć się w obliczu zagrożenia życia drugiego człowieka i nie wiedzieć jak się zachować. Wtedy liczą się sekundy, minuty, które niejednokrotnie mogą uratować czyjeś życie zanim na miejsce dotrze „fachowa” pomoc – pogotowie ratunkowe. Tego właśnie 27 września uczyli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Mordarce na zajęciach prowadzonych przez Ratowników Medycznych z Centrum Szkoleń Ratowniczych Piotr Wyrwa. Celem zorganizowanego spotkania było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

W pierwszej części spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca Ratownika Medycznego oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe, utrwalając przy tej okazji numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. Następnie obejrzały wnętrze karetki i zapoznały się z jej wyposażeniem. Mogły również wypróbować jak działają sygnały dźwiękowe, co sprawiło im ogromną radość.

W drugiej części spotkania uczniowie wysłuchali informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyli się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz jak rozmawiać z dyspozytorem. Następnie z wielką uwagą przyglądali się jak ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie. W ramach ćwiczeń praktycznych chętne dzieci próbowały same udzielać pierwszej pomocy oczywiście pod bacznym okiem instruktora. Ważnym elementem spotkania była także nauka ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bocznej, którą dzieci przećwiczyły razem z ratownikiem.

Przy okazji spotkania ratownicy uświadamiali również  najmłodszym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które mogą uchronić przed nieszczęśliwym zdarzeniem,  a nawet uratować życie.
Spotkanie zakończyło się miłą niespodzianką dla uczestników szkolnego konkursu wiedzy pod hasłem „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Przybyli goście wręczyli laureatom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Zajęcia z ratownikami wzbudziły zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, ale również  i rodziców, którzy włączyli się do udziału w roli obserwatorów. Koordynatorem akcji z ramienia szkoły była Barbara Lisek.

Liczba wyświetleń: 1971