Happening patriotyczny w Szkole Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi

30.10.2018
Jak wszyscy wiemy, rok 2018 jest wyjątkowy ze względu na przypadającą właśnie setną rocznicę odzyskania przez Polskę nieodległości. Aby godnie uczcić to znamienite wydarzenie,  Szkoła Podstawowa nr 1 w Starej Wsi podjęła szereg różnego rodzaju działań. Część z nich związana jest z programem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Niepodległa 1918-2018”. To właśnie w jego ramach 25 października panie Paulina Wygoda i Mariola Garncarz zorganizowały happening patriotyczny.

Tego dnia uczniowie wyrazili swoje przywiązanie do barw narodowych poprzez założenie biało - czerwonych strojów. O wyznaczonej porze wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie mogli podziwiać występ szkolnego kółka teatralnego. Uczniowie z wielkim przejęciem zaprezentowali montaż słowno – muzyczny o tematyce patriotycznej. Następnie przedstawiciele klas zaprezentowali wykonane przez nie plakaty poświęcone jednemu z Ojców Niepodległości. Przygotowane prace zachwycały starannością wykonania i wysokim poziomem artystycznym.

Po zakończeniu prezentacji każdy z uczniów otrzymał czerwoną kartkę, na której, miał namalować białego orła. Dzieci z zapałem przystąpiły do pracy. Efekt był imponujący: setki dumnych orłów w złotych koronach prezentowanych przez ich uśmiechniętych autorów. Uczestnicy happeningu pragnęli podzielić się swoją radością z innymi, dlatego opuścili mury szkoły i wyruszyli przez wieś w biało – czerwonym pochodzie.

Śpiewając patriotyczne pieśni, dotarli pod pomnik poświęcony ofiarom drugiej wojny światowej. To miejsce dobitnie przypomina nam, że wolność, z której tak bardzo się dzisiaj radujemy, okupiona została najwyższą ofiarą. Minutą ciszy uczczono pamięć o polskich bohaterach. Odmówiono także modlitwę w ich intencji. Po złożeniu zniczy uczestnicy wydarzenia wyruszyli w drogę powrotną do szkoły.

Wszystkie opisane powyżej działania były wyrazem miłości oraz przywiązania do Ojczyzny. Ten pełen wrażeń dzień na długo pozostanie w  pamięci uczestników.