Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zaproszenie na wykład: "Ziemia Limanowska i jej mieszkańcy na drodze ku Niepodległej"

20.09.2018
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi - Filia w Nowym Rybiu serdecznie zaprasza na wykład prof. zw. dra hab. Mariusza Wołosa pt.: "Ziemia Limanowska i jej mieszkańcy na drodze ku Niepodległej", który odbędzie się  jutro, czyli 21 września  o godz. 19.00.
Podczas wykładu poruszone będą kwestie związane z przygotowaniem  mieszkańców Ziemi Limanowskiej do walki o niepodległość Ojczyzny przed wybuchem pierwszej wojny światowej, zwłaszcza zaś ich udział w pracach organizacji paramilitarnych (Polskie Drużyny Strzeleckie, Związek Strzelecki). Referent zaprezentuje na wybranych przykładach działania konkretnych osób, w tym rodziny Becków i Marsów. Sporo miejsca poświęci Letniej Szkoły Instruktorskiej Związku Strzeleckiego w Stróży, zwłaszcza zaś jej znaczeniu dla dziejów walk o niepodległość w kontekście aktywności Józefa Piłsudskiego oraz jego otoczenia. Oddzielną sprawą będzie udział 1 Pułku Legionów Polskich (od 19 grudnia 1914 roku I Brygady) w walkach przeciwko Rosjanom na Ziemi Limanowskiej. Wykład zostanie zwieńczony informacjami na temat budowy struktur Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Polskiej Komisji Likwidacyjnej, wreszcie przygotowań do przejęcia władzy od Austriaków jesienią 1918 roku. Przedstawione wydarzenia dotyczące dziejów Ziemi Limanowskiej ukazane będą na tle historii zmagań Polaków o odzyskanie własnego państwa.Prof. dr hab. Mariusz Wołos, pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 2007-2011 dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Moskwie i równocześnie Stały Przedstawiciel PAN przy Rosyjskiej Akademii Nauk. W kadencji 2016-2020 prorektor ds. nauki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prowadzi badania z zakresu historii dyplomacji w XX wieku, biografistyki, dziejów Związku Sowieckiego, polskiej irredenty przed i podczas pierwszej wojny światowej, współczesnej historiografii rosyjskiej i polskiej. Jest autorem ponad 200 prac naukowych, w tym m.in. następujących monografii: Alfred Chłapowski (1874-1940). Biografia ambasadora Polski we Francji (1999, 2001); Generał dywizji Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Biografia wojskowa (2000, 2008); Francja-ZSRR. Stosunki polityczne w latach 1924-1932 (2004); Треугольник Москва-Варшава-Берлин. Очерки истории советско-польско-германскихотношений в 1918-1939 гг. (2011; współautor Julia Kantor); O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym. Dyplomacja sowiecka wobec Polski w okresie kryzysu politycznego 1925-1926 (2013); „Ojczyźnie służy”. Damian Stanisław Wandycz (1892-1974) (2015); Przerwana droga do Niepodległej. Kazimierz Piątek „Herwin (1886-1915) (2016); edytor tomu źródeł Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1931 (2008).


Liczba wyświetleń: 1922
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne