Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Festiwal „Beskidzkie Rytmy i Smaki” w Siekierczynie

06.08.2018
5 sierpnia br. beskidzkie rytmy i smaki zawitały do Siekierczyny, gdzie odbył się  Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego – impreza promująca kulturę, tradycję, kuchnię i ludową twórczość regionu.
Spotkanie rozpoczął Wicewójt Gminy Limanowa – Marian Mąka, który powitał wszystkich przybyłych gości i wyraził radość z możliwości zorganizowania festiwalu po raz pierwszy na terenie gminy Limanowa.  Następnie głos zabrali zaproszeni goście wśród których znaleźli się:  wicestarosta powiatu limanowskiego - Mieczysław Uryga,  radny gminy Limanowa - Edward Bugański oraz sołtys Siekierczyny – Józef Hutek.


Po oficjalnych wystąpieniach, przyszedł czas na prezentacje artystyczne. Jako pierwsi na scenie pojawili się muzycy i tancerze z Zespołu Regionalnego „KIJOM WORCI” z Pisarzowej. Ich żywiołowy śpiew, muzyka i taniec skutecznie przegoniły deszczowe chmury, które towarzyszyły początkom wspólnej zabawy. Kolejnym regionalnym akcentem był występ Zespołu Regionalnego „SPOD KICEK” z Mordarki, który w swoim występie zaprezentował wybrane pieśni i tańce nawiązujące do tradycji folkloru lachowskiego.W przerwie między występami na scenie pojawiła się  przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego – Urszula Nowogórska, która podkreśliła olbrzymią wartość kultury i tradycji regionalnej w dzisiejszym świecie, nadmieniając o dofinansowaniu Festiwalu z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu ofert "Małopolska Gościnna".W dalszej części programu sceną zawładnął Mirosław Witowski – uczestnik programu „The Voice of Poland”, który wraz z towarzyszącym mu zespołem i liczną grupą uczestników projektu „„Mozart kontra Sinatra-aktywizacja integracyjna przez sztukę", skupił na sobie uwagę wszystkich zgromadzonych. O tym, że projekt daje możliwość aktywnego działania i  propaguje idee integracji społecznej najlepiej przekonali się przedstawiciele władz, którzy w zaimprowizowanych występach musieli zaprezentować się na scenie.W trakcie trwania festiwalu, uczestnicy mieli okazję degustować przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich specjały: tradycyjny chleb ze smalcem, kiszone ogórki, kwaśnicę, pierogi, wędliny, regionalne wypieki słodkie i wiele innych pyszności. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko  pani Krystyny Kałużny na którym można było podziwiać i zakupić  haftowane rękodzieła i piękne gorsety góralskie.
Podsumowaniem festiwalowych atrakcji była zabawa taneczna z zespołem „VERNE”, który swoim żywiołowym występem porwał wszystkich do wspólnej zabawy.


 
 
Poniżej relacja z beskidzkich "rytmów i smaków" w Siekierczynie autorstwa Józefa Budacza - reportera Telewizji LimanowskiejProjekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Małopolski w ramach projektu "Małopolska Gościnna"  przy współpracy z Fundacją Rozwoju Regionu Rabka. Pomysłodawcą akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” jest Pan Czesław Szynalik i Forum Gmin Beskidu Wyspowego.
 
 
 


Liczba wyświetleń: 5761
6

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne