Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Projekt „Z Ziemi Limanowskiej ku niepodległości” rozpoczęty

12.07.2018
Dnia 5 lipca oficjalnie rozpoczęto realizację projektu „Z Ziemi Limanowskiej ku niepodległości”. Zainaugurowano go edukacyjnie i ciekawie zarazem – wycieczką -  „Śladami niepodległości po Ziemi Limanowskiej”.  W wyjeździe wzięły udział dzieci i młodzież ze wszystkich bibliotek publicznych gminy Limanowa, dyrektor Jacenty Musiał oraz bibliotekarki. Wiedzą służył doświadczony przewodnik Stefan Bugajski. Uczestnicy zwiedzanie rozpoczęli od Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej. Tu zobaczyli i dowiedzieli się więcej o elementach patriotycznych w architekturze tej świątyni.

Potem był czas na Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej ze szczególnym uwzględnieniem pamiątek związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości na naszym terenie. O skarbach muzeum opowiadała Anna Kulpa. Ponadto dzieci i młodzież poznali historię cmentarza na Jabłońcu, gdzie 7-12 grudnia miała miejsce operacja limanowsko-łapanowska. Wyjazd był dobrą okazją do przybliżenia wiadomości na temat innych cmentarzy wojennych: w Laskowej, Kamionce Małej, Tymbarku czy Szczyrzycu. Na trasie wyjazdu znalazła się Łososina Górna i Pomnik legionistów  Józefa Piłsudskiego. Ciekawym punktem była Stróża i Oficerska Szkoła Strzelecka w Stróży – placówka szkoleniowa, powołana w 1913 w celu szkolenia kadry oficerskiej dla przyszłych polskich formacji wojskowych. To tutaj, 9 grudnia, 2017 roku, Prezydent Andrzej Duda zainaugurował  Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody zorganizował Instytut Pamięci Narodowej.  Prezydent zaznaczył, że chciałby, aby obchody upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, odbywały się nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w Warszawie, nie tylko w parlamencie, nie tylko na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale żeby odbywały się we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach – wszędzie tam, gdzie mieszkamy, gdzie jesteśmy w stanie upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości. Prezydent zwrócił uwagę, że Stróża rzeczywiście ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny. Bo to tutaj, w tej wiosce, w budynku, przed którym odbywała się uroczystość, powstała w 1913 roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę – jeszcze przed rozpoczęciem I wojny światowej – Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, której komendantem był późniejszy Marszałek Józef Piłsudski, a dowódcą Kazimierz Sosnkowski.
Piękne krajobrazy rozciągały się z Chyszówek, gdzie wszyscy mogli zobaczyć  Przełęcz Rydza-Śmigłego i kamienny obelisk z 1938 r., oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (w 1914 r.), dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski).

Ciekawe informacje związane z 100 rocznicą odzyskania niepodległości związane są z Porębą Wielką i muzeum biograficznym W. Orkana. Przewodnik Stefan Bugajski skrupulatnie przekazywał najważniejsze informacje uczestnikom wyprawy. Ostatnim punktem programu była Szczawa: Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i Kamienica Gorczańska: działalność Maksymiliana Marszałkowicza działacza gospodarczego i politycznego. Wycieczka była pełna wrażeń, wiedzy i uroków beskidzkich krajobrazów. Podsumowując – pożytecznie i wartościowo.
 
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


Liczba wyświetleń: 2172
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne