Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wystawa prac uczestników warsztatów „Czerwone Korale” w PCIT

02.05.2018
Do końca maja w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej na rynku w Limanowej można podziwiać prace wykonane przez uzdolnionych uczestników warsztatów artystycznych „Czerwone Korale” z Pisarzowej. W otwarciu wystawy, która miała miejsce 27 kwietnia br. wzięli udział artyści wraz z bliskimi oraz zaproszeni goście.


„Czerwone korale” to warsztaty dla dzieci i młodzieży , które odbywają się co tydzień w Pisarzowej w świetlicy domu kultury . Co tydzień w sobotnie przedpołudnie spotykają się młodzi zgodnie z metryką urodzenia i „młodzi duchem” uczestnicy tej inicjatywy , a ich liczba stale się powiększa. Wszystko zaczęło się ponad dwa lata temu kiedy to powstał pomysł, aby w ramach kultywowania tradycji uczyć młodych ludzi rzeczy, które odchodzą w niepamięć. Obecnie w warsztatach uczestniczy 35 osób w wieku od siedmiu do osiemdziesięciu lat. Warsztaty łączą bowiem trzy pokolenia i wiek nie ma tu żadnego znaczenia , liczy się entuzjazm, zaangażowanie i kreatywność. Mentorką warsztatów jest seniorka- skarbnica wiedzy o tradycji - Pani Antonina Lubera. Zajęcia dla dzieci prowadzą społecznie panie Małgorzata Górka, Zofia Rosiek, Marta Pawłowska i Sabina Frączek. Każda z nich obdarzona jest wieloma talentami i ma wiele pomysłów, aby zainteresować dzieci, odciągnąć je od komputera i przy okazji przemycić to, co w tradycji najważniejsze – dziedzictwo naszych przodków.


Uczestnicy warsztatów „Czerwone korale” nauczyli się robić bibułowe kwiaty na palmy wielkanocne, które zdobią teraz Kościół w Pisarzowej. Wykonują co roku tradycyjne ozdoby choinkowe na kiermasz świąteczny – wspomagają w ten sposób akcje charytatywne. Ozdoby choinkowe zawieszane są również na wspólnie ubieranej choince w kościele parafialnym. „Czerwone korale” to także wspólne wykonywanie ozdób z koralików, haft wstążeczkowy i krzyżykowy, taniec i śpiew starych piosenek i pieśni. Tradycją warsztatów stały się spotkania z okazji „Dnia Matki”,” Dnia Babci i Dziadka” uświetnione występami dzieci, noworoczny bal przebierańców i festyn z okazji „Dnia Dziecka”. Wiele można by pisać o atmosferze panującej na warsztatach, o powiększającej się liczbie uczestników, ale najważniejsza w tej inicjatywie są spontaniczność i symbioza młodości z wiekiem dojrzałym  oraz troska o to, by tradycję mieszkańców Pisarzowej ocalić od zapomnienia.

Więcej zdjęć
 


Liczba wyświetleń: 3023
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne