A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Szkoła nr 1 w Męcinie zainaugurowała obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

13.04.2018
Od wielu lat w świadomości Polaków kwiecień pozostaje miesiącem szczególnym. W odniesieniu do niego powstała nazwa Miesiąc Pamięci Narodowej. W związku z tym społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie uznała, że to dobry moment na zainaugurowanie obchodów związanych z setną rocznicą Odzyskania Niepodległości. Młodzież pod kierunkiem opiekunów szkolnego koła teatralnego zaprezentowała montaż słowno – muzyczny poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej.

Nie zabrakło również odniesienia do naszych rodaków, Ferdynanda Piwowara i Władysława Pociechy, poległych w 1940 roku z rąk funkcjonariuszy NKWD. Podczas występu przedstawiono ich życiorysy, wzbogacając je prezentacją multimedialną. Fakty dotyczące zbrodni katyńskiej przeplatały się z poezją i utworami muzycznymi, których nastrojowość i liryczny wydźwięk dostarczyły oglądającym wielu wzruszeń. Dobitnie również wybrzmiały słowa Patrona szkoły – Jana Pawła II, który był zagorzałym orędownikiem pamięci narodowej. Apelując do rodaków podczas jednej z pielgrzymek do Polski, dał dowód swojego przywiązania do kraju tymi słowami: „To moja matka – ta ziemia, moja matka – ta ojczyzna”.
Zwieńczeniem występu był taniec do pieśni „Mówię o Tobie, Polsko”. Wykorzystano w nim barwy narodowe, zarówno w choreografii, jak i w strojach. Tańczące uczennice wykonały układ z szarfami, które w efekcie złożyły się w biało – czerwoną flagę.

Scenografię stanowiła wystawa zatytułowana „Męcina w drodze do Niepodległości” przygotowana specjalnie z okazji zbliżającego się listopadowego jubileuszu. Złożyły się na nią: historyczne fakty na temat pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego na Limanowszczyźnie, wspomnienia o męcińskim legioniście – por. Janku Wróblu oraz „Okruchy Pamięci” zaklęte w fotografiach z początku XX wieku.

Wpisując się w nurt promowania patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży, pragniemy kontynuować nasze działania w tym względzie poprzez szereg uroczystości zaplanowanych przez  Szkołę Podstawową nr 1 w Męcinie z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości.
 
 


Liczba wyświetleń: 1271
6

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30