Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Małopolskie Dni Książki w Gminnych Bibliotekach Publicznych

27.04.2018
W dniach 21-24 kwietnia obchodzono 17 edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” w których Gminne Biblioteki Publiczne wzięły aktywny udział.
W poniedziałek, 23 kwietnia na spotkaniu pt. „Ziołolecznictwo u osób starszych" o dobroczynnych właściwościach ziół opowiadał brat Pio Berger - ceniony i uznany fitoterapeuta z Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego. Spotkanie otworzył Jacenty Musiał – Dyrektor Biblioteki, który przedstawił gościa i przywitał przybyłych. Obecna była Dorota Musiał – Kierownik GOPS, Specjalista Pracy Socjalnej Lidia Chwastek-Biedroń, bibliotekarki Lidia Piegza i Maria Trzupek oraz licznie zgromadzeni seniorzy i mieszkańcy gminy Limanowa. 

Słuchacze poznali tradycyjne receptury zakonu Bonifratów na dolegliwości w wieku podeszłym. W niektórych ziołach drzemie całą tablica Mendelejewa: cynk, żelazo, magnez, potas, wapń, witaminy, minerały. Brat Pio omówił najpopularniejsze z nich, tłumacząc ich wpływ na organizm i podając, co można z nich przyrządzić. Stosować możemy napary, maści, soki, kremy, syropy. Szczególnie odżywczy jest sok z aloesu, pokrzywa, głóg. Wykładowca podawał gotowe przepisy na witalność i długowieczność. Jak zaznaczał brat Pio, zbawienny wpływ na zdrowie i witalność ma wiele ziół, znajdujących się w zasięgu ręki. Trzeba tylko umieć z nich właściwie korzystać. - Zanim włączymy leczenie farmakologiczne, warto spróbować tradycyjnych metod, znanych i stosowanych od dawna w medycynie ludowej – podkreślał wykładowca. Według zakonnika leczenie ziołami pomaga w opanowaniu wielu chorób towarzyszących starszym pacjentom takich jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zwyrodnienia stawów czy bezsenność. Odpowiednio, indywidualnie dobrane, mogą przynieść ulgę w wielu schorzeniach występujących równocześnie. Głos zabrał również Bogusław Rosiek –Przedstawiciel Farmaceutyczny ds. Klientów, który krótko przedstawił produkty bonifraterskie, dostępne w Aptece Bonifratrów i w sklepach zielarskich. Po spotkaniu brat długo jeszcze udzielał prywatnych porad i odpowiadał na pytania uczestników. Misją zakonu jest pomoc ludziom chorym, cierpiącym  i potrzebującym. Brat Pio od 17 lat realizuje misję założyciela zakonu, świętego Jana Bożego poprzez niesienie pomocy chorym, pracując jako technik farmacji w bonifraterskich aptekach i jako zielarz  w poradniach ziołoleczniczych zakonu Bonifratrów.
 
Dzień później, czyli we wtorek 24 kwietnia  w  bibliotece w Kaninie odbyły się warsztaty artystyczne pt.: "Józef Piłsudski oczami mieszkańców". Uczestnicy warsztatów, zarówno dzieci, jaki i osoby dorosłe i nauczyciele tworzyli medaliony i różne formy przestrzenne i płaskie z gliny, zdobionej poprzez odciski koronkowych wzorów, gotowych foremek czy indywidualnych upodobań. Tematyka prac miała akcent patriotyczny, związany z postacią Józefa Piłsudskiego i 100 rocznicą odzyskania Niepodległości. Warsztaty prowadziła Monika Zielińska – Klimczak – pedagog, kulturoznawca oraz instruktor ceramiki w edukacji artystycznej i terapii. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury, m. in. Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Młodzi uczestnicy bardzo zaangażowali się w zajęcia, trzeba dodać, że była to ciekawa i nowatorska forma artystyczna. Powstały prawdziwe cudeńka, starannie wykonane i dopracowane. Po wypaleniu prac w piecu, młodzi wykonawcy będą mogli przyozdobić je według własnego pomysłu. Końcowy efekt to doskonały pomysł na prezent czy ozdoba własnego pokoju.

Tematyka warsztatów nawiązująca do wydarzeń patriotycznych była doskonałą okazją do włączenia dzieci, młodzież i osoby dorosłe w ogólnopolskie obchody i uroczystości rocznicowe. Była to też okazja do integracji i wspólnego spędzenia czasu w sposób pożyteczny i twórczy. Oba zadania dofinansowano ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych”.

W tym roku w ramach Małopolskich Dni Książki, w związku z 100 -rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 151 – rocznicą urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, małopolskie biblioteki i inne instytucje kultury realizowały również scenariusz dr Wandy Matras-Mastalerz zatytułowany: „Polski superbohater - Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”.

Był on realizowany we współpracy ze szkołami w dwóch bibliotekach publicznych: w Starej Wsi i Siekierczynie. Słowa uznania należą się paniom bibliotekarkom: Magdalenie Cepielik ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi oraz Lidii Piegza bibliotekarce z GBP w Starej Wsi za przeprowadzenie warsztatów w sposób bardzo ciekawy i inspirujący. Również podziękowania należą  Janinie Kwit z Siekierczyny i Krystynie Trzupek z biblioteki z Pisarzowej i Męciny za przeprowadzenie warsztatów w Bibliotece Publicznej w Siekierczynie w dniu 24 kwietnia br.
 


Liczba wyświetleń: 3770
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne