A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Dzień Liczby Pi w Szkole Podstawowej w Pasierbcu

03.04.2018
Liczba Pi jest na tyle wyjątkowa, że ma ... swoje święto! 14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku. Wielbiciele liczby Pi, zwłaszcza dotyczy to amerykańskich naukowców, w dniu święta zajadają się specjalnymi okrągłymi ciastami, które wewnątrz udekorowane są literą π, a na obwodzie podane mają jej rozwinięcie dziesiętne. Liczba Pi to stała matematyczna określana jako stosunek długości okręgu do długości jego średnicy. Wynosi w przybliżeniu – 3,141592... Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Liczba Pi bywa nazywana „ludolfiną”. Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610  roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku.
           
Również w Szkole Podstawowej w Pasierbcu obchodzono Dzień Liczby Pi. Był to iście matematyczny dzień pełen konkursów, quizów i zagadek. Od samego rana korytarze udekorowane były wierszami dotyczącymi liczby Pi, plakatami i planszami zawierającymi informacje  i ciekawostki dotyczące tej magicznej i wyjątkowej liczby.  Uczniowie świetnie bawili się w trakcie  teleturniejów  międzyklasowych,  podczas których musieli wykazać się dużą znajomością wiedzy dotyczącej liczby Pi, jak również mogli się pobawić w szukanie jak największej liczby wyrazów zawierającej cząstkę pi np.: pierniki, pióro itp. Młodzież  również bardzo chętnie brała udział w konkursach indywidualnych. Dużą  grupę chętnej młodzieży zgromadził konkurs wiedzy o liczbie Pi. Najlepiej przygotowani  do konkursu okazali się:

SZKOŁA  PODSTAWOWA
I miejsce – Karolina Wąsowicz i Adrian Matras
III miejsce – Joanna Półtorak

GIMNAZJUM
I  miejsce – Anna Golonka
II miejsce – Maria Woźniak i Mateusz Kita

Dużo emocji  dostarczył również konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Młodzież prześcigała się w recytacji liczb, zaskakując zarówno społeczność szkolną, jak również samych organizatorów. W szkole  niepokonanym okazał się Mateusz Kita , który wyrecytował 291cyfr po przecinku, na drugim miejscu uplasował się Adrian Matras zapamiętując 165 cyfr , zaś trzecie miejsce należało do Jakuba Golonki – 109 cyfr po przecinku! Oprócz konkursów wiedzy ogłoszone zostały konkursy plastyczne i multimedialne. Zadaniem uczniów było wykonanie grupowo (max 2 osoby)  lub jednoosobowo plakatów dostarczających informacji i ciekawostek o liczbie Pi.

 

I miejsce – Dorota Pałka
II miejsce – zespół Joanna Półtorak i Zuzanna Guzik
Wyróżnienia: Kacper Marcisz oraz zespół: Natalia Twaróg i Julia Chlipała

Wykonano również mnóstwo prezentacji, które prześcigały się rozmiarem, barwą  i dużą pomysłowością. Najlepiej poradzili sobie:

I miejsce – Magdalena Ryś oraz Mateusz Kita
II miejsce – Bartłomiej Oleksy oraz Jakub Górka
III miejsce – zespół: Karolina Wąsowicz i Wioletta Cabała

Nie zapomnieliśmy także o najmniejszych uczniach naszej szkoły z klas 0-III, którzy również mogli wziąć udział w konkursie, przedstawiając liczbę Pi w dowolnie wymyślony sposób. Napłynęło wiele ciekawych prac. Oto zwycięscy tej konkurencji:

I miejsce – Jakub Ryś
II miejsce – Anna Wątroba

Każdy uczeń  mógł w tym dniu skosztować piernikowych kół i muffinek z magiczną liczbą Pi, przygotowanych przez młodzież  szkoły jak i rodziców.

Takie konkursy poszerzają wiadomości uczniów, dostarczają wiele emocji, ale przede wszystkim pobudzają ciekawość poznawczą i zainteresowanie piękną, ale trudną dziedziną wiedzy, jaką jest matematyka. Liczba Pi na pewno zostanie w pamięci uczniów, nawet tych mniej uzdolnionych matematycznie. Tym bardziej, że zwycięscy otrzymali wyjątkowo atrakcyjne nagrody, zaś pozostałym  uczestnikom i kibicom wręczono nagrody pocieszenia.


Liczba wyświetleń: 3417
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30