A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Szkoła Podstawowa nr 1 w Starej Wsi oddała hołd Żołnierzom Wyklętym

14.03.2018
 Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

                                                                                                                                                                                 Józef Piłsudski
 
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi oddała cześć Żołnierzom Niezłomnym, organizując uroczystą akademię ku ich czci oraz biorąc udział w powiatowo – miejskich obchodach  Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to jest obchodzone w szkole od 2011 roku, czyli od samego początku i ma szczególne znaczenie, ponieważ wśród działaczy środowiska niepodległościowego i antykomunistycznego z terenów Limanowszczyzny są osoby pochodzące ze Starej Wsi takie jak:  Ks. Ignacy Zoń i Wincenty Gawron.

W akademii brała udział cała społeczność szkolna. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie klas gimnazjalnych oraz członkowie szkolnego chóru przedstawili emocjonalny montaż słowno – muzyczny. Opowiadał on o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych, o ich miłości do Ojczyzny, samotnej, często beznadziejnej walce, którą Niezłomni toczyli  stawiając opór sowietyzacji Polski. Uczniowie  na lekcjach historii realizowali także  projekt edukacyjny dotyczący Żołnierzy Niezłomnych, w którym wyrażali swój podziw oraz wdzięczność za odwagę, męstwo i wiarę w niepodległą Polskę. 

1 marca reprezentacja szkoły ze sztandarem wzięła udział w powiatowo – miejskich obchodach  Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie uczestniczyliw Apelu Pamięci, złożyli również znicze na mogiłach bohaterów. Ważnym przeżyciem była dla nich uroczysta Msza Święta w  Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Odbywające się po niej spotkanie patriotyczne oraz koncert pieśni patriotycznych stały się okazją do refleksji, a także zacieśnienia więzi regionalnej społeczności.
Rozwijanie postawy patriotycznej oraz rozszerzanie świadomości historycznej uczniów jest wpisane w program wychowawczy szkoły i  nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w  roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 


Liczba wyświetleń: 1105
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30