Szkoła Podstawowa nr 1 w Starej Wsi oddała hołd Żołnierzom Wyklętym

14.03.2018
 Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

Józef Piłsudski

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi oddała cześć Żołnierzom Niezłomnym, organizując uroczystą akademię ku ich czci oraz biorąc udział w powiatowo – miejskich obchodach  Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to jest obchodzone w szkole od 2011 roku, czyli od samego początku i ma szczególne znaczenie, ponieważ wśród działaczy środowiska niepodległościowego i antykomunistycznego z terenów Limanowszczyzny są osoby pochodzące ze Starej Wsi takie jak:  Ks. Ignacy Zoń i Wincenty Gawron.

W akademii brała udział cała społeczność szkolna. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie klas gimnazjalnych oraz członkowie szkolnego chóru przedstawili emocjonalny montaż słowno – muzyczny. Opowiadał on o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych, o ich miłości do Ojczyzny, samotnej, często beznadziejnej walce, którą Niezłomni toczyli  stawiając opór sowietyzacji Polski. Uczniowie  na lekcjach historii realizowali także  projekt edukacyjny dotyczący Żołnierzy Niezłomnych, w którym wyrażali swój podziw oraz wdzięczność za odwagę, męstwo i wiarę w niepodległą Polskę.

1 marca reprezentacja szkoły ze sztandarem wzięła udział w powiatowo – miejskich obchodach  Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie uczestniczyliw Apelu Pamięci, złożyli również znicze na mogiłach bohaterów. Ważnym przeżyciem była dla nich uroczysta Msza Święta w  Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Odbywające się po niej spotkanie patriotyczne oraz koncert pieśni patriotycznych stały się okazją do refleksji, a także zacieśnienia więzi regionalnej społeczności.
Rozwijanie postawy patriotycznej oraz rozszerzanie świadomości historycznej uczniów jest wpisane w program wychowawczy szkoły i  nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w  roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.