A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

II Gminny Konkurs Recytatorski: Poezja to MY. Ojczyzna malowana słowem

15.03.2018
"Choćbyś całe życie prześnił. W najcudniejszych miejscach bywał
- nie zapomnisz tęsknej pieśni, która z serca się wyrywa.
Tej, co płynie spod Giewontu (...)
i z nurtem wiślanych prądów trafia do wszystkich Polaków (...)"
 
II Gminny Konkurs Recytatorski został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Limanowa  Władysława Pazdana i Rady Rodziców przy SP nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi. Druga edycja konkursu  wpisuje się w uroczyste obchody „Roku dla Niepodległej” i radosnego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs był, także okazją do kształtowania uczuć patriotycznych, upowszechniania polskiej tradycji narodowej, wzmocnienia identyfikacji z miejscem pochodzenia i jego dziedzictwem kulturowym oraz do  wspierania wychowania patriotycznego naszego młodego pokolenia.

Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonała dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi  Halina Mąka, która podkreśliła ważną rolę poezji w życiu każdego człowieka. Następnie dzieci i młodzież z terenu Gminy Limanowa przystąpiły do słownej rywalizacji, recytując wybrany utwór o tematyce patriotycznej.

Uczniowie występowali w następujących kategoriach wiekowych:

Kategoria I – uczniowie klas 0 - I szkoły podstawowej,
Kategoria II – uczniowie klas II - III szkoły podstawowej,
Kategoria III – uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej,
Kategoria IV – uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz II - III gimnazjum.

Do oceny recytacji uczestników konkursu i wyłonienia zwycięzców powołano Jury w składzie: Przewodnicząca Jury Konkursu: Joanna Michalik - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Anna Biedroń - nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej oraz  Krystyna Trzupek - dziennikarka i bibliotekarka. Prezentowane utwory oceniane były pod względem następujących kryteriów: dobór repertuaru, opanowanie pamięciowe tekstu, interpretacja tekstu i ogólne wrażenie artystyczne.


Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki.  Wszyscy uczestnicy wspaniale zaprezentowali swoje recytatorskie umiejętności, co zostało docenione przez Jury.
 
Zwycięzcy  poszczególnych kategorii:

Kategoria I: klasy 0 – I szkoły podstawowej

I MIEJSCE    Danuta Wójcik (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi)
II MIEJSCE    Milena Wątroba (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi)
III MIEJSCE   Kinga Tomasik (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce)
 
I wyróżnienie    Karolina Jabłońska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie)
II wyróżnienie    Barbara Sternal (Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu)


Kategoria II: klasy II – III szkoły podstawowej

I MIEJSCE              Łukasz Gądek (Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Kaninie)
II MIEJSCE             Julita Woźniak (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Konstytucji 3-go Maja w Męcinie)
III MIEJSCE            Erazm Dębski (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie)

 I wyróżnienie    Szymon Orzeł (Szkoła Podstawowa im. Królowej Korony Polskiej w Kłodnem)
 II wyróżnienie    Julita Halota (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie)Kategoria III: klasy IV – VI szkoły podstawowej

I MIEJSCE              Julia Szumańska (Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu)
II MIEJSCE             Łukasz Jasica (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce)
III MIEJSCE            Marlena Woźniak (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie)
WYRÓŻNIENIE       Jakub Wyżycki (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi)Kategoria IV: klasa VII szkoły podstawowej, klasy II – III gimnazjum

I MIEJSCE               Julia Sabura (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi)
II MIEJSCE              Dominika Wiewióra (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie)
III MIEJSCE             Klaudia Zapalska (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie)
WYRÓŻNIENIE        Marta Szewczyk (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce)Laureaci II Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezja to MY. Ojczyzna malowana słowem, otrzymali z rąk  Mariana Mąki - zastępcy Wójta Gminy Limanowa oraz Haliny Mąka - dyrektor SP nr 1 im Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi nagrody rzeczowe i książkowe, a także pamiątkowe dyplomy. Nagrody dla laureatów zostały ufundowane przez Gminę Limanowa i Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej. Pozostałym uczestnikom konkursu wręczone zostały nagrody pocieszenia oraz pamiątkowe dyplomy.


Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową  nr 1 im Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi, a za jego przygotowanie odpowiedzialne były nauczycielki  Agnieszka Pałka,  Magdalena Cepielik oraz Iwona Koczanowicz. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania uczestnikom konkursu i ich opiekunom za pracę włożoną w przygotowanie uczniów do występów i udział w konkursie, szanownemu Jury Konkursu za ciężką pracę uwieńczoną trafnymi wyborami, a Sponsorom którymi byli: Gmina Limanowa, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej i Rada Rodziców przy SP nr 1 w Starej Wsi za nieocenione wsparcie finansowe.

Gratulujemy zwycięzcom II edycji konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

 

 


Liczba wyświetleń: 2163
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30