7 kwietnia 2018 - Światowy Dzień Zdrowia

29.03.2018
„Zdrowie dla wszystkich” to hasło, które przyświeca obchodom Światowego Dnia Zdrowia w 2018 roku. Sentencja ta jest wizją, która towarzyszy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już od ponad 70 lat. Przekonanie, że wszyscy luzie powinni mieć możliwość osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu zdrowia powoduje, że tegoroczne święto mocno koncentruje się na temacie Powszechnej Opieki Zdrowotnej.

„Zdrowie – to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności” – definicja zdrowia wg Światowej Organizacji Zdrowia.

WHO nawołuje, aby podjąć kroki mające na celu zapewnienie wszystkim i wszędzie dostęp do usług zdrowotnych wysokiej jakości bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego dla osoby korzystającej ze świadczeń. Nadal bowiem znaczna część ludzi na świecie nie otrzymuje niezbędnych usług zdrowotnych. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia ma na celu podkreślenie potrzeby dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej bez dyskryminacji czy stawania przed wyborem: zdrowie czy inne potrzeby życiowe. Universal Health Coverage: Everyone, Everywhere – to slogan, który towarzyszy tegorocznym obchodom, co oznacza – Powszechna  opieka zdrowotna: wszędzie, dla każdego. Cytując dyrektora generalnego WHO „(…) Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupnem leków, a kupnem jedzenia.”
Światowa Organizacja Zdrowia począwszy od 7 kwietnia planuje szereg działań służących poprawie zdrowia wszystkich ludzi na świecie. WHO będzie starało się inspirować, motywować i kierować interesariuszami, aby podejmowali działania mające na celu poprawę dostępu do świadczeń. Kraje, które inwestują w powszechną opiekę zdrowotną tak naprawdę inwestują w ludzi poprawiając ich zdrowie, a tym samym jakość i długość życia.

Więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia Zdrowia znajduje się na stronie World Health Organization.