Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Finał akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2017 na Lubogoszczy

12.09.2017
W  niedzielę na Lubogoszczy odbyło się zakończenie tegorocznej, ósmej już edycji akcji Odkryj Beskid Wyspowy, organizowanej przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Finał rodzinnych wędrówek po beskidzkich „wyspach” był bardzo udany. Dopisała pogoda i turyści – w zdobywaniu szczytu uczestniczyło ponad 800 osób.
W tegorocznym odkrywaniu tajemnic Beskidzkich Wysp zorganizowano 20 rodzinnych wędrówek po najciekawszych szlakach Beskidu Wyspowego, w których wzięło udział ponad 10800 turystów z Polski i zagranicy. Uczestnicy tegorocznego wędrowania po Beskidzie Wyspowym przemierzyli 217 km Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego osiągając wysokość przewyższającą Mount Everest,
tj. 18 937 m n.p.m. Najtrudniejszym szlakiem okazał się Tour Mszana Dolna, albowiem turyści musieli przemierzyć 36 km przez 5 szczytów, a najbardziej niezapomniany deszczowy szlak na Łyżkę.
Za zdobycie wszystkich 18 „wysp” w tegorocznej edycji akcji OBW 2017, odznaką „Złotego Rysia” nagrodzono 31 uczestników. Nagrodę „Wycieczka w Alpy” ufundowaną przez Biuro Podróży „Horyzonty” Tomasza Liptaka wylosował Kazimierz Bierówka z Mszany Górnej.
W lipcu i sierpniu w 10 miejscowościach Beskidu Wyspowego odbył się V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", na którym prezentowano kulturę, tradycje, zwyczaje i sztukę górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Lachów i Podhalan. Na festiwalu wystąpiło ponad 550 artystów z 36 zespołów, kapel i orkiestr, a 22 Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały potrawy i wypieki regionalne.
17 września 2017 roku w Mszanie Dolnej na podsumowanie wydarzeń kulturalnych akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” odbędzie się VII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka", na którym wystąpią reprezentanci 12 Gmin Beskidu Wyspowego.  Gminę Limanowa reprezentować będzie Zespół Regionalny "Kijom Worci" z Pisarzowej. Będzie to prawdziwe święto tańca, muzyki i śpiewu.
 
Tegoroczną akcję wsparło Województwo Małopolski w ramach projektu „Małopolska Gościnna” przygotowanego przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka.


Liczba wyświetleń: 1868
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne