Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii dotycząca afrykańskiego pomoru świń w Polsce

03.07.2017
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej  przekazuje informację dotyczącą występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń i dzików  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - do dnia 29 czerwca 2017 roku wystąpiły 44 ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń domowych oraz 373 przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików.
W związku z aktualną sytuacją epizootyczną w zakresie afrykańskiego pomoru świń Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej zwraca się z prośbą o podjęcie działań mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia ASF na terytorium powiatu limanowskiego w okresie wzmożonego ruchu  turystycznego w okresie wakacyjnym oraz w czasie nasilonych prac sezonowych.
Działania które nalezy podjąć to:
  •  zaopatrzenie wszystkich przydrożnych parkingów, stacji benzynowych, miejsc obsługi podróżnych oraz wszystkich pozostałych miejsc postojowych w pojemniki/kontenery przeznaczone na odpady żywnościowe oraz regularne ich opróżnianie
  • zamieszczenie we wskazanych miejscach  materiałówe informacyjnych o roli żywności w rozprzestrzenianiu się ASF (w załączniku ulotka).
Działania te są istotne w związku z tym , iż analiza czynników ryzyka wskazuje na fakt, że to właśnie czynniki ludzki jest jednym z najbardziej prawdopodobnych nieprzewidywalnych wektorów szerzenia się ASF. W załączeniu również mapa obrazująca lokalizację odnotowanych na terytorium Polski do chwili obecnej przypadków ASF u dzików, jak i ognisk ASF u świń oraz tablica informacyjna dla podróżujących z informacją dotyczącą wyrzucania resztek jedzenia wyłącznie do zamykanych pojemników na śmieci.


Liczba wyświetleń: 1855
2

Pliki do pobrania

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne