Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wykład dr Wandy Matras- Mastalerz w bibliotece w Pisarzowej - Książka na receptę czyli lecznicza moc

15.05.2017
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w dniach 8-15 maja organizuje Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wraz z Filiami przygotowała na ten czas bogaty program edukacyjno-kulturalny dla wszystkich użytkowników. Prawdziwą niespodzianką dla bibliotekarzy, a także dla wszystkich kochających książki było spotkanie z dr Wandy Matras – Mastalerz pt.: „Wartościowe książki. Odkrywanie świata wartości w literaturze dla dzieci i młodzieży”, które odbyło się 9 maja w bibliotece w Pisarzowej. Spotkanie otworzył i przybyłych przywitał Dyrektor Biblioteki Jacenty Musiał, a obecni byli bibliotekarze z gminy i powiatu wraz z Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej Joanną Michalik oraz  instruktorką Heleną Golińską.Pochodząca z Młynnego prelegentka jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki.  Z ogromnym zapałem, niezwykle ciekawie mówiła o leczniczej roli literatury nawiązując do świata wartości, piękna i roli pisanego słowa. Już w starożytnej Grecji znano dobroczynny wpływ książki na naturę ludzką, stąd nad drzwiami książnic umieszczano hasła: „lekarstwo dla duszy”. Pani Wanda położyła nacisk na ogromne znaczenie słowa czytanego. W dzisiejszych czasach nawet medycyna, w tym neurologia, podkreśla zbawienny wpływ książki na rozwój człowieka. Coraz częściej też lekarze przepisują chorym „książki na receptę” (Books on Prescription). Obecnie w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Walii, Norwegii i Szwecji pacjenci do 18. roku życia opuszczający mury szpitali nie tylko otrzymują recepty na leki, ale ponadto recepty na książki. Nowatorski pomysł został zatwierdzony przez specjalistów z dziedziny zdrowia i realizowany jest we współpracy z lokalnymi bibliotekami. Książki rekomendowane w programie Books on Prescription dostarczają pomocnych informacji na temat indywidualnych problemów dotykających zdrowia każdego człowieka, takich jak obniżony nastrój, depresja, cukrzyca, problemy onkologiczne i inne.Prelegentka zaprezentowała szeroki wachlarz literatury terapeutycznej, przytoczyła wybrane bajki terapeutyczne, ukazała ich rolę i znaczenie, zwłaszcza w rozwoju dzieci i młodzieży. Zgromadzeni słuchacze uczestniczyli w swoistym „warsztacie dobrego słowa”, poznali, jak za pomocą książki i tekstu można kreować własną rzeczywistość i pomagać innym, zwłaszcza dzieciom w poznawaniu wartości. Literatura ma ogromny potencjał twórczy, dzięki odpowiednio dobranym tekstom można zmotywować, zachęcić, pocieszyć, rozweselić, wyciszyć. Książka ma moc wpływania na wolę i uczucia człowieka, budzi i krystalizuje zainteresowania, kształtuje postawy życiowe, ideały i aspiracje. Słowo jest potęgą. Warto przytoczyć tym miejscu jeden z punktów zaczerpnięty z polecanej przez panią Wandę do pracy z użytkownikami książki Dariusza Chwiejczaka pt.: „Czarodzieje mogą wszystko…”: „Każdy człowiek ma swój osobisty zegar, który codziennie może wystartować od początku, sięgając po nowe szanse. W dowolnej chwili możesz coś postanowić, coś zacząć lub coś zmienić, bez względu na to, co było wcześniej i kim byłeś…”. Ponadto uczestnicy mogli podziwiać wspaniałą wystawę fotografii autorstwa Jadwigi Figuli, zaangażowanej w działalność humanitarną. Tematem wystawy jest człowiek i jego historia, która odzwierciedla ludzką wyjątkową osobowość i piękno. Ludzie uwiecznieni na fotografiach pochodzą z Liberii, Ghany, Kenii i Sudanu Południowego. Zdjęcia przedstawiają ich życie codzienne, zwykłe zajęcia, artystka uchwyciła naturalne piękno, szczere uśmiechy i artystyczne portrety. Wystawa przenosi widzów w rzeczywisty świat Czarnego Lądu, dzięki feerii barw i kolorów odtwarza klimat i specyfikę tego miejsca. Należy dodać, iż spotkanie z wybitną znawczynią tematu biblioterapii wpisywało się w akcję realizowaną przez GBP w Starej Wsi i Filie: „Podaruj Książce Drugie Życie”. Maria Trzupek bibliotekarka z Kaniny zaprezentowała we formie multimedialnej tą ogólnopolska akcję w której uczestniczy Gminna Biblioteka wspólnie z licznymi partnerami. Akcja ma na celu pozyskiwanie od czytelników książek, które są sukcesywnie przekazywane dalej – osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym.

Na zakończenie spotkania wszyscy obecni, z okazji Dnia Bibliotekarza i święta bibliotek otrzymali symboliczne czerwone róże. „Kto czyta książki, zawsze skorzysta: albo się czego nauczy, albo się rozbawi, albo zaśnie – w każdym razie skorzysta” – tym cytatem rozpoczęła prelegentka swoje wystąpienie. I dodała…iż poprzez te warsztaty postara się zebranym przekazać kawałek wiedzy, wywołać uśmiech na twarzy, lecz zasnąć nie pozwoli. Reasumując na koniec należy stwierdzić, iż pani Wanda wywiązała się z tego  zadania w najlepszy sposób.  Każdy z uczestników wzbogacił swoją wiedzę z dziedziny biblioterapii, wartości przekazywanych przez książkę i korzyści czytania, uśmiech ciągle gościł na wszystkich twarzach i z pewnością nikt nie zasnął. To była uczta dla duszy, wspaniałe rodzinne spotkanie ludzi, których łączy wspólna pasja – książka. I o tej pasji z pewnością należy dyskutować, rozmawiać, co czyniono zresztą jeszcze długo po zakończeniu oficjalnego spotkania. Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek, trzeba jednoznacznie podkreślić, że korzyści, jakie daje nam obcowanie z literaturą są ogromne, a dostęp do książek dzięki bibliotekom jest nieograniczony, jednym zdaniem: „Biblioteka. Oczywiście!”.

Słowa uznania i podziękowania należą się pani dr Wandzie Matras-Mastalerz za wygłoszenie tak ciekawego i inspirującego wykładu, za który nie pobrała honorarium.


Liczba wyświetleń: 4868
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne