Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Spotkanie autorskie z Marią Pająk w Szkole Podstawowej nr 1 w Siekierczynie

09.05.2017
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie miało miejsce spotkanie z Poetką,  Marią Pająk, mieszkanką Siekierczyny. Zostało zorganizowane z inicjatywy Koła  „Młodzi Redaktorzy” działającego przy bibliotece szkolnej.W spotkaniu uczestniczyła cała społeczność szkolna. Wizytę,  Maria Pająk, rozpoczęła od zaprezentowania dwóch tomików swoich wierszy; debiutanckiego „W sercu, w pamięci, w myśli” (2014 r.) oraz drugiego, wydanego pod koniec 2016 roku, pt. „Świata oglądanie”. W dalszej części autorskiego spotkania Poetka czytała swoje wiersze, dzięki którym dała się poznać jako osoba obdarzona niezwykłą wrażliwością.

Jej poezja przesiąknięta jest miłością do Boga, ludzi i przyrody. W wielu strofach wraca do swojego dzieciństwa, bo jak twierdzi, nie można zapominać o swoich korzeniach, ani o tym, co otrzymaliśmy od swoich przodków. W Jej wierszach można wyczytać też ogromne przywiązanie do ziemi i tradycji. Ale nie tylko przeszłość ważna jest dla Poetki. Istotne są też marzenia i tęsknoty. To wszystko, jak pisze w wierszu otwierającym drugi tomik poezji, składa się na Jej „świata oglądanie”'.W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję zadać Poetce wiele pytań.

W trakcie rozmowy Autorka wyjawiła, że inspiracją dla jej twórczości jest codzienna obserwacja życia i  przyrody, z którą jest bardzo silnie związana. Zdradziła, że stara się dostrzegać urodę prostych rzeczy i czerpać z nich radość. Wspomina też to, co odeszło, bo czas  płynie nieubłaganie, a Ona po swojemu to postrzega i zatrzymuje.
Autorka zachęcała również uczniów do tworzenia własnych wierszy i do „wychodzenia z nimi  na zewnątrz": czytania innym i publikowania na łamach czasopism, bo tylko wtedy twórczość ma szansę „żyć”. Gość nie krył też swojego wzruszenia i wdzięczności za zaproszenie. Wszyscy uczestnicy spotkania na długo zapamiętają tę niezwykłą wizytę. Młodzi słuchacze z entuzjazmem przyjęli wiadomość, iż wkrótce zostanie wydany trzeci tomik poezji Pani Marii i zaprosili Poetkę do ponownego odwiedzenia Szkoły.


Liczba wyświetleń: 3136
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne