Nowy samochód strażacki dla OSP Nowe Rybie

21.05.2017

19 maja 2017 w Starym Sączu Marian Mąka -Vice Wójt Gminy Limanowa oraz Stanisław Młyński – Przewodniczący Rady Gminy Limanowa odebrali z rąk Leszka Zegzdy, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego i Urszuli NowogórskiejPrzewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego - kluczyki do nowego wozu ratowniczo-gaśniczego. Samorządy współfiansowały zakup wartego ponad  680 tys. zł Volvo, które trafi do OSP w Nowym Rybiu.

Samochód strażacki współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu : „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” w ramach Priorytetu V Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – Działanie 5.1 Adaptacja do zmian klimatu, Poddziałanie 5.1.2 Wsparcie służb ratunkowych.
Nowe samochody zapewnią wsparcie strażakom-ochotnikom, a mieszkańcom regionu – bezpieczeństwo. W ramach programu do jednostek OSP trafią łącznie 34 nowe pojazdy.
Przekazane w Starym Sączu wozy to kolejna partia aut, które już trafiły już do OSP. Pierwsze 11 samochodów przekazano 28 kwietnia w Niepołomicach. Kolejne odbiory wozów strażackich zaplanowano w Gromniku, Andrychowie i Zembrzycach. Wszystkie 34 samochody jeszcze przed rozpoczęciem wakacji trafią do jednostek.
Wartość faktury (samochód strażacki) : 681 174,00 zł  ( dofinansowanie 46% w wysokości 313 953,10 zł,  wkład własny 54% w wysokości 367 220,90 zł). Wartość faktury (detektor wielogazowy)  4 043,01 zł (dofinansowanie – 1 863,42 zł, wkład własny – 2 179,59 zł).
Podczas uroczystości na starosądeckim rynku przekazano dzisiaj siedem wozów strażackich, które trafiły do ochotniczych straży pożarnych z Nowego Rybia, Biecza, Dobrej, Grybowa, Laskowej, Starego Sącza i Uścia Gorlickiego.
- Samorząd województwa rozumie ogromną potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu, a dziś dokłada swoją cegiełkę do tego wielkiego dzieła. Druhowie-ochotnicy wraz ze strażakami państwowych straży pożarnych i innymi służbami mundurowymi stanowią filar bezpieczeństwa nas wszystkich. Ich służba dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego warta jest podziękowania, którego formą są te samochody. Niech pomagają wam one w wykonywaniu waszej szczególnej misji, nie ma bowiem większej wartości nad ratowanie życia – podkreśla Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.
W uroczystości wziął udział również poseł na Sejm RP Edward Siarka i równocześnie prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce, radny wojewódzki Stanisław Pasoń oraz włodarze poszczególnych samorządów.
Nowe pojazdy trafią do tych OSP, które najbardziej ich potrzebują. Rozdzielając środki w ramach projektu komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. średnią liczbę interwencji w latach 2012-2014, liczbę ratowników z odpowiednimi uprawnieniami, posiadany sprzęt, a także dotychczas otrzymaną pomoc.
W kabinie każdego z zakupionych wozów mieści się 6 strażaków. Jest on wyposażony w niezbędny sprzęt, m.in. autopompę, maszt z oświetleniem LED, wyciągarkę o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Każdy z samochodów może jednorazowo przewieźć ok. 3000 litrów wody i 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów. Napęd 4x4 umożliwia dotarcie do najbardziej niedostępnych terenów. Co niezwykle ważne – samochody są także przyjazne dla środowiska, gdyż silniki spełniają bardzo wysokie normy czystości spalin. Wartość jednego pojazdu, którego producentem zabudowy jest firma „BOCAR”, to ponad 680 tys. zł. Dodatkowo – w ramach projektu - każda z OSP otrzymała detektor wielogazowy, który umożliwi szybką reakcję w przypadku niebezpieczeństwa związanego z zatruciem czadem czy wybuchem gazu.