Przywitanie wiosny w Zespole Szkół w Mordarce.

22.03.2017
Pierwszym krokiem przygotowującym dzieci do obchodów I dnia wiosny w Zespole Szkół w Mordarce była akcja sprzątania ziemi, która odbyła się dnia 19.03.2017r. Zgodnie z myślą przewodnią uczniowie z klas zerowych wraz z opiekunami postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce, sprzątając bałagan pozostawiony po minionej zimie. Dzieci „uzbrojone" w rękawice ochronne oraz plastikowe worki na odpady przemierzały znajome uliczki. Śmieci nie brakowało! Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję, starając się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie.

Nie zabrakło również entuzjazmu oraz elementu rywalizacji. Klasy prześcigały się w zbieraniu odpadów oraz noszeniu worków. Akcja ta była wspaniałą zabawą, która uświadomiła dzieciom, jak ważne jest dbanie o naszą planetę oraz jak wiele zależy od naszych małych gestów, chociażby wyrzucenia papierków i puszek do wyznaczonych pojemników oraz koszy. Działania te pokazują, jak wielką siłę mają słowa chińskiego filozofa Konfucjusza :
„ Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż - zapamiętam.
Pozwól mi działać, a zrozumiem”
Prawda to oczywista, że rozwój dziecka w kontakcie z przyrodą przynosi wartości nie dające się wytworzyć w żaden inny sposób. Dzięki podjętym działaniom byliśmy już w pełni gotowi na pożegnanie zimy, a przywitanie wiosny. W poniedziałek w myśl słów znanej polskiej pisarki Wandy Chotomskiej :
„Idziemy przez wioskę wesołym pochodem,
niesiemy Marzannę na szumiącą wodę.
 Radują się drzewa, weselą się domy,
 niesiemy Marzannę chochoła ze słomy”

Dzieci z klas zerowych również przygotowały piękną Marzannę. Mimo niesprzyjającej pogody postanowiły raz na zawsze pożegnać zimę. Pełne nadziei, że dzięki podjętym działaniom będą mogły cieszyć się wiosennym słońcem, wyruszyły ze szkoły na paradę wokół placu.

Żegnając symbol zimy, postanowili ogrzać atmosferę podpalając kukłę, a następnie mając na uwadze dobro naszego środowiska- utopić ją w misce wody. Zadanie to jednak okazało się nie łatwe ze względu na wiejący wiatr, który uniemożliwiał zapalenie Marzanny. Po wielu próbach jednak się udało, a dzięki tym zabiegom już dziś mogliśmy cieszyć się piękną słoneczną pogodą. Mamy nadzieję, że wiosna już na stałe u nas zagości, ciesząc nasze oczy budzącą się do życia naturą. Dla przypomnienia tradycja topienia lub palenia Marzany to znany polski zwyczaj, który miał chronić przed szybkim powrotem krótkich i burych dni.