Wymień stary piec na nowy ekologiczny!

03.11.2016

Od 7 listopada br. mieszkańcy gminy limanowa będą mogli złożyć wstępną deklarację uczestnictwa w projekcie, umożliwiającym wymianę pieców i urządzeń grzewczych w indywidualnych gospodarstwach domowych.

Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na ten cel prawie 210 mln zł w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020.

Aby wziąć udział w projekcie należy wypełnić ankietę wstępnej deklaracji uczestnictwa w projekcie dostępną w załączniku poniżej.

Przedmiotowa ankieta jest dokumentem wstępnym świadczącym o chęci uczestnictwa w projekcie polegającym na wymianie starych,  nieekologicznych źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Gminy Limanowa.

Możliwa jest wymiana wyłącznie pieca węglowego  na piec na paliwo gazowe, biomasę lub ekogroszek. Dofinansowanie do nowych urządzeń grzewczych wynosi 350 zł na kilowat mocy grzewczej urządzenia, jednak nie więcej niż 8000,00 zł i w razie konieczności wymiany instalacji wewnętrznej c.o.  80 zł/ m2 ogrzewanej powierzchni jednak nie więcej niż 6000,00 zł.

Zainteresowanych mieszkańców prosimy o wypełnienie ankiety, która ma charakter informacyjny. Wypełnienie jej jest wyrażeniem chęci przystąpienia do programu. Ankiety należy składać w Urzędzie Gminy Limanowa na Dzienniku Podawczym w terminie do 30 listopada 2016 r. Wypełnioną ankietę można przekazać osobiście lub pocztą na adres urzędu. Podpisaną, zeskanowaną ankietę można również przesłać w w/w terminie na adres  [email protected]

Podstwowe zalożenia projektu:

1. Złożenie ankiety jest wyrażeniem zgody na przeprowadzenie bezpłatnego audytu energetycznego finansowanego w całości przez Województwo Małopolskie.

2. Audyt energetyczny wykaże jakiej mocy piec będzie najbardziej efektywny w Państwa gospodarstwie domowym.

3. Dofinansowanie niniejszej inwestycji wyniesie:

- 350 zł na każdy kilowat obliczonej przez audytora mocy nowego źródła ciepła w przypadku budynków jednorodzinnych (ale nie więcej niż 8.000 zł);

- 80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w przypadku wymiany instalacji w budynku jednorodzinnym (ale nie więcej niż 6.000 zł);

4. Dotacja jest formą refundacji kosztów, przekazana zostanie  po zrealizowaniu inwestycji na rachunek bankowy wskazany w umowie dotacji zawartej między Gminą Limanowa, a mieszkańcem na podstawie faktury lub rachunku.

5. W ramach niniejszego programu wsparcie udzielane będzie na inwestycje w źródła ciepła wykorzystujące paliwa gazowe, spalające biomasę oraz wykorzystujące paliwa stałe, które spełniają wymagania klasy piątej  (tzw. Kotły piątej generacji) według normy PN-EN 303-5:2012 lub wymagania dotyczące ekoprojektu które zostały określone w środkach wykonawczych do dyrektywy 2009/125/WE z dnia 1 października 2009r. Aby zachowany został standard niskoemisyjny pieca konieczne będzie spalanie tylko węgla kamiennego o frakcji ekogroszek oraz niezbędne jest posiadanie przez kocioł podajnika. Informujemy także, że w podanych kotłach piątej generacji nie jest możliwe spalanie innych frakcji węgla kamiennego (np. orzech, kostka oraz drewno).  .

6. Stare palenisko musi zostać całkowicie zlikwidowane, należy przedłożyć dokument  zezłomowania kotła.

Wsparte projekty muszą skutkować redukcją CO2 o co najmniej 30 % w odniesieniu do istniejącej instalacji.

7. Weryfikacja energochłonności budynków będzie następowała w oparciu o przeprowadzone oceny energetyczne zgodnie z zakresem przyjętym przez Instytucję Zarządzającą RPO WM. W oparciu o wyniki audytu energetycznego mieszkańcy będą ostatecznie podejmowali decyzję o uczestnictwie w projekcie (przede wszystkim po uzyskaniu informacji o zakresie prac termomodernizacyjnych do jakich będą zobowiązani).

8. Budynki dla których poprawa efektywności energetycznej jako warunek dostępowy do projektu  nie będzie spełniony będą musiały mieć przeprowadzone prace termomodernizacyjne w okresie realizacji projektu. Zobowiązanie mieszkańca w zawieranej umowie dotacji do spełnienia w/w wymogu będzie warunkowało wymianę nieekologicznego źródła ogrzewania budynku.

9. Ankiety dostępne są na stronie internetowej www.ug.limanowa.pl oraz w Urzędzie Gminy Limanowa  w Wydziale Inwestycji i Funduszy Europejskich. Ankiety należy składać w Urzędzie Gminy Limanowa  na Dzienniku Podawczym pok. nr 1  w terminie do 30  listopada 2016 r.

Poniżej w załączniku ankieta.