Warsztaty „LEGO WŚRÓD PÓL” w Szkole Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

02.11.2016

W ramach 14 edycji programu Święta Drzewa pod hasłem „Święto Drzewa – wśród pól” 26 października br. w Szkole Podstawowej nr 2 w Siekierczynie odbyły się kreatywne zajęcia pt. „Lego wśród pól”, prowadzone przez edukatorów Klubu „Gaja”. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy III i IV.

Uczestnicy warsztatów budowali z klocków lego makietę pól uprawnych z uwzględnieniem zarośli śródpolnych i żyjących tam organizmów żywych, poznali tym samym różne gatunki drzew i krzewów oraz zwierząt występujących w zaroślach śródpolnych, pracę rolnika, znaczenie takich pojęć jak: korytarz ekologiczny, zmiany klimatu, rolnictwo ekologiczne.

Głównym celem tego projektu było przekazanie poprzez ciekawą i kreatywną zabawę wiadomości na temat różnorodności biologicznej, w szczególności roli zarośli śródpolnych na terenach rolniczych i rolnictwa ekologicznego. Uczniowie dowiedzieli się jaki wpływ mają zmiany klimatu na środowisko naturalne i zanikanie bioróżnorodności. Klocki Lego są zabawą popularną i lubianą przez dzieci. Ich prosta forma i łatwość ich łączenia zapewnia nieograniczoną możliwość budowania, rozwijając równocześnie wyobraźnię dziecka i pasję tworzenia. Poprzez zabawę dzieci poznawały i zapamiętywały zagadnienia związane z przyrodą.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej, którego celem jest przekazywanie wiadomości w zakresie zmian klimatycznych, ochrony drzew i przyrody. Szkoła Podstawowa nr 2 w Siekierczynie włączyła się w coroczne obchody Święta Drzewa. Dnia 15 października uczniowie klas IV, V i VI pod kierunkiem nauczyciela przyrody Barbary Kwit brali udział w akcji sadzenia drzew na terenie szkoły. Sadzonki przekazane zostały przez Nadleśnictwo w Limanowej.