Zespół Szkół nr 1 w Męcinie w konkursie „ODBLASKOWA SZKOŁA”

24.10.2016

Zespół Szkół nr 1 w Męcinie przystąpił do VII edycji konkursu pt. „Odblaskowa szkoła”, który ma na celu uświadomienie dzieciom jak „mądrze” poruszać się po drogach. W naszej szkole od wielu lat prowadzone są zajęcia dla klas 0-III zapoznające uczniów z zasadami pieszego uczestnictwa w ruchu drogowym. Uczniowie zaznajamiają się również z symboliką znaków drogowych, a na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, oglądają wiele filmów o bezpieczeństwie na drodze. Nabywają wiedzę o tym, jak zachować się w razie wypadku komunikacyjnego, poznają rodzaje służb ratunkowych oraz numery alarmowe tych służb.

W związku z powyższym dzieci klas pierwszych wzięły udział w konkursie plastycznym „Bezpieczna droga do szkoły”. W swoich pracach musiały zawrzeć zasady oraz elementy towarzyszące im w codziennej drodze do szkoły. Natomiast uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w konkursie, który miał na celu sprawdzenie wiedzy, to znaczy znajomości przepisów ruchu drogowego, a także prawidłowego oraz kulturalnego zachowania się na drogach. Konkurs przeprowadzony został w formie tekstu. Wyróżnione w obu konkursach osoby otrzymały z rąk dyrektor Marii Lupy nagrody książkowe.

Uczniowie spotkali się również z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Przeprowadzone pogadanki i praktyczne wskazówki pozwoliły dzieciom na utrwalenie poznanych zasad. Ponadto klasa trzecia przygotowała audycję radiową pt. „Bezpieczna droga do szkoły”, a także przedstawienie teatralne pt. „Kto nosi odblaski, zasługuje na oklaski” adresowane do uczniów klas 0 – III. Jego głównym przesłaniem było uwrażliwienie na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ukazanie właściwych postaw bezpiecznego użytkownika dróg i uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania przepisów drogowych.
W ramach akcji ,,Odblaskowa szkoła’’ uczniowie gimnazjum ze Szkolnego Koła Udzielania Pierwszej Pomocy, pod nadzorem opiekuna, przeprowadzili szkolenie na temat elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzięki Fundacji WOŚP, która wyposażyła szkołę w specjalne książki dla maluchów, fantomy, film animowany, zajęcia przybrały ciekawą formę. Uczniowie poznali tzw. łańcuch przeżycia oraz schemat najważniejszych czynności koniecznych do wykonania, aby komuś pomóc. Każdy uczestnik mógł praktycznie przećwiczyć poszczególne czynności ratujące życie.

Zorganizowano również happening pt: „Bądź widoczny i bezpieczny”. Uczniowie z własnoręcznie wykonanymi transparentami przeszli ulicami Męciny, promując noszenie odblasków. Mottem przewodnim happeningu było hasło: „Trzeba chodzić z odblaskami, by nie zginąć pod kołami”. Podczas marszu dzieci, ubrane w kamizelki odblaskowe, rozdawały napotkanym przechodniom opaski samozaciskowe, zachęcając do ich noszenia.

Uczniowie szkoły zostali również zgłoszeni do udziału w projekcie „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Program zakończy się wypełnieniem przez uczniów Wielkiego Testu Bezpieczeństwa i uzyskaniem certyfikatu „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.

Żywimy przekonanie, że różnorodne formy pracy, zakres realizowanych treści poruszanych na zajęciach i spotkania z policjantami przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa wychowanków.

Liczba wyświetleń: 1927