„Książka to moje hobby” w Zespole Szkół w Pisarzowej

03.10.2016

W bieżącym roku szkolnym w Szkole Podstawowej im. ks. J. Górszczyka w Pisarzowej kontynuowane są działania w ramach projektu pn. Szkoła Współpracy, którego idea zakłada współdziałanie pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. Te trzy grupy, stanowiące filary nowoczesnej szkoły, mają mieć wpływ na to, jak pracuje, wygląda i funkcjonuje szkoła oraz jakie zasady w niej obowiązują.

Dnia 29 września miało miejsce kolejne spotkanie w ramach projektu. Ponieważ realizacja działania pn. Dzień Hobbysty przypadła na Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, motywem przewodnim była książka. W domach, pod opieką rodziców, uczniowie wykonali projekty okładek swych ulubionych książek.

Zgromadzonych tego dnia na hali gimnastycznej uczniów, rodziców i nauczycieli serdecznie przywitała pani mgr Magdalena Strzebońska, dyrektor Zespołu Szkół im. ks. J. Górszczyka w Pisarzowej. Następnie reprezentanci poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane wcześniej – w domu lub podczas zajęć z wychowawcą – stroje inspirowane motywami baśniowymi. Nie zabrakło tego dnia księżniczki i księcia, babuleńki i czarownicy, a nawet smoka. Zadaniem rodziców było podanie jak największej liczby tytułów utworów literackich, w których występują ci baśniowi bohaterowie.

Kolejne zadanie kierowane było do uczniów i ich wychowawców – należało w jak najkrótszym czasie ułożyć puzzle, a następnie podać tytuły baśni, z których pochodziły przedstawione na powstałej ilustracji postaci. Na zakończenie spotkania rodzice wraz z uczniami układali fragmenty tekstu literackiego, tworząc wspólnie spójny tekst francuskiej baśni ludowej o ponadczasowym przesłaniu pt. „Piękna i Bestia”. Wszystkie te zadania uczestnicy spotkania realizowali, słuchając jednocześnie muzycznych interpretacji najsłynniejszych wierszy Jana Brzechwy.

Piękne odczytanie utworu pt. „Piękna i Bestia” przez zgromadzonych tego dnia w szkole rodziców stanowiło ostatni akcent pierwszego Dnia Hobbysty, którego hasło brzmiało – „Książka to moje hobby”.