Informacja o XIII sesji Rady Gminy Limanowa

30.10.2016

W dniu 27 października 2016 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa odbyła się XIII sesja Rady Gminy Limanowa. Przewodniczący Rady Stanisław Młyński, po przywitaniu gości, stwierdzeniu quorum oraz przyjęciu porządku obrad, dokonał otwarcia posiedzenia.

Na wstępie, zgodnie z porządkiem obrad, Wójt Gminy przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań w okresie międzysesyjnym. Następnie uczestnicy sesji wysłuchali informacji Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy o stwierdzonych nieprawidłowościach w analizowanych oświadczeniach majątkowych radnych oraz pracowników Urzędu Gminy upoważnionych do wydawania decyzji i kierowników jednostek organizacyjnych gminy za 2015 r. Ponadto podczas sesji radni zapoznali się z informacją o realizacji zadań oświatowych Gminy Limanowa w roku szkolnym 2015/2016.

Podczas obrad, radni gminy uchwalili stawki podatku od nieruchomości na 2017 r. oraz ustalono wysokość stawek podatku od środków transportowych na terenie Gminy Limanowa. Ponadto Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków realizowane przez Urząd Gminy Limanowa. Przedmiotem obrad Rady Gminy było również podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty, dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Radni uchwalili, iż opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2017 r. od odpadów zbieranych w sposób selektywnych wynosi 5 zł/os zamieszkałej na terenie nieruchomości miesięcznie oraz od odpadów niesegregowanych - 8 zł/ os zamieszkałej miesięcznie.

W trakcie posiedzenia radni gminy podjęli również uchwały w sprawie:

• zmian w budżecie Gminy Limanowa na 2016 r.,
  • zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Limanowa,
  • zmiany uchwały w sprawie ustalenia wzorów formularzy informacji oraz deklaracji, które mają obowiązek składać Wójtowi Gminy Limanowa podatnicy podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego,
  • ustalenia stawki opłaty za pojemnik od właścicieli nieruchomości, na których
    nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne,
  • ustalenia ryczałtowej rocznej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno – wypoczynkowe,
  • określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno – wypoczynkowe jedynie przez część roku,
  • zabezpieczenia środków finansowych jako wkładu własnego na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Budowa 2 boisk wielofunkcyjnych – przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Siekierczynie i Szkole Podstawowej w Wysokiem” wnioskowanego przez Gminę Limanowa do współfinansowania ze środków
    w ramach „Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej – edycja 2016”,
  • uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2017 rok,
  • wprowadzenia wspólnej obsługi jednostek oświatowych oraz zmiany Statutu Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej,
  • wysokości  i zasad udzielania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Gminy Limanowa,
  • przyjęcia na 2017 r. programu współpracy Gminy Limanowa z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, prowadzącymi działalność pożytku publicznego na terenie gminy Limanowa w zakresie odpowiadającym zadaniom Gminy Limanowa,
  • przystąpienia do sporządzenia gminnego programu rewitalizacji Gminy Limanowa,
  • wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości położonej w Kaninie.

Radni w ramach interpelacji i wniosków poruszyli problemy związane z bieżącą naprawą dróg gminnych, udrożnieniem zatkanych przepustów, a także wykonaniem wiat przestankowych.