Blisko 6 milionów złotych wypłacono w ramach Programu „Rodzina 500+”

11.07.2016

W okresie od 1 kwietnia do 1 lipca br. w ramach programu „Rodzina 500+” 2067 rodzin z terenu gminy Limanowa otrzymało świadczenia na 3820 dzieci, a kwota jaka trafiła do kieszeni wnioskodawców to 5.731.107,00 złotych. Rekordową wypłatę 4.000,00 zł w miesiącu maju br. wypłacono rodzinie na  8-ro dzieci.

Minęły trzy miesiące realizacji rządowego programu „Rodzina 500+”, którego celem  jest wsparcie rodzin w wychowaniu dzieci, a także odwrócenie negatywnego trendu demograficznego w kraju.  Ze względu na skalę zadania przygotowania do realizacji Programu w naszej gminie rozpoczęły się już w miesiącu marcu. Zostały stworzone dodatkowe stanowiska pracy, aby ułatwić mieszkańcom składanie wniosków wykorzystując infrastrukturę gminną - szkoły, świetlice i biblioteki - zdecydowano zwiększyć liczbę miejsc przyjmowania wniosków.

W miesiącu kwietniu w 11 miejscowościach gminy pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przyjmowali wnioski także w soboty. Dodatkowe stanowiska pracy oraz przyjmowanie wniosków w terenie spowodowało, że w Urzędzie nie tworzyły się kolejki. W okresie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. w ramach programu „Rodzina 500+” złożonych zostało 2289 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (w tym 189 w wersji elektronicznej).

Od 2 lipca 2016 r. prawo do świadczenia przyznawane i wypłacane jest począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Wnioski w ramach programu „Rodzina 500+” przyjmowane są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w godzinach pracy Urzędu Gminy tj. od 7.30 do 15.30.