Święto wiedzy i kreatywności w Zespole Szkół w Pasierbcu

21.06.2016

Dnia 16 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół w Pasierbcu odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych. Uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali efekty swojej kilkumiesięcznej pracy przed Dyrekcją Szkoły, nauczycielami oraz uczniami zarówno gimnazjum, jak i starszych klas szkoły podstawowej.

Uczniowie klas drugich gimnazjum już na początku roku szkolnego wybrali interesującą dla siebie tematykę projektów obejmującą bardzo szeroki obszar wiedzy. Można było podjąć działania z zakresu wiedzy humanistycznej, matematycznej, przyrodniczej, czy szeroko rozumianej kultury fizycznej i sportu. Pracujące w grupach zespoły pod czujnym okiem swoich opiekunów starały się wykonać nakreślone zadania jak najlepiej. Opiekunami poszczególnych zespołów byli: Anna Matląg – Ziaja, Katarzyna Duda, Zbigniew Król i Marek Golonka. Zwieńczeniem tej pracy były szkolne prezentacje projektów gimnazjalnych, podczas których uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy.

Gimnazjaliści pracowali w zespołach i zaprezentowali cztery prezentacje dotyczące różnych dziedzin wiedzy.

Pierwszy z projektów w formie prezentacji multimedialnej przybliżył sylwetki polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Celem  pracy zespołu było poszerzenie wiedzy o Polakach, którzy otrzymali Nagrodę Nobla  w dziedzinie literatury, poznanie specyfiki tej nagrody oraz przybliżenie sylwetki jej fundatora – Alfreda Nobla. Prezentacja obfitowała w rzeczowe informacje o noblistach, nieznane fakty z ich życia, zaskakujące ciekawostki oraz liczne fotografie.

Kolejny projekt pod hasłem „Sport w naszym środowisku sposobem na zdrowy tryb życia” został wykonany przez  uczniów w formie prezentacji multimedialnej wzbogaconej o filmiki i wywiady. Najważniejszym celem działań tego zespołu gimnazjalistów była promocja ruchu, sportu, zdrowego żywienia i wszelkiej aktywności. Wielkie zainteresowanie odbiorców wzbudziły przeprowadzone przez gimnazjalistów wywiady oraz filmiki prezentujące kolegów wykonujących różne triki z piłką. Podsumowaniem działań zespołu była degustacja zdrowych i pożywnych koktajli oraz dietetycznych ciast i babeczek   własnoręcznie przygotowanych przez gimnazjalistów.

Projekt trzeci pod tytułem „Fizyka wokół nas” wzbudził chyba największe zainteresowanie. Grupa chłopców zaprezentowała na żywo serię fascynujących doświadczeń z dziedziny fizyki. Gimnazjaliści pokazali, że ta dziedzina wiedzy jest obecna w naszym codziennym życiu na każdym kroku. Obserwując te niecodzienne doświadczenia, nietrudno było dostrzec, że praca nad projektem może być wspaniałą zabawą wyzwalającą mnóstwo kreatywnych pomysłów.

Ostatni z projektów był odpowiedzią na pytanie „Dlaczego warto zdrowo się odżywiać?” Gimnazjaliści w swojej prezentacji multimedialnej przytoczyli wiele argumentów przemawiających za zdrowym, świadomym i rozsądnym odżywianiem, wzbogacili naszą wiedzę na temat składników pokarmowych, zwrócili uwagę na choroby cywilizacyjne, będące często wynikiem stosowania niewłaściwej diety i niezdrowego trybu życia.

Wielką frajdą, szczególnie dla najmłodszej widowni podczas prezentacji, był przygotowany przez gimnazjalistów quiz wiedzy. Oprócz zdrowej rywalizacji uczniowie mogli również liczyć na zdrowe nagrody – przepyszne świeże truskawki i poziomki.

Wszystkie tegoroczne projekty spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony społeczności szkolnej. Zachwyciła pomysłowość, różnorodność pomysłów oraz kreatywność i zaangażowanie młodzieży.  Następne projekty już za rok!