"Święto rodziny" w Kaninie już za nami!

05.06.2016

Dnia 5 czerwca 2016 roku w Kaninie odbył się festyn zatytułowany „Święto Rodziny”.  Impreza ta  już na stałe wpisała się w terminarz imprez, rok rocznie zwiększając swoje rozmiary. Nieodzownym  elementem który  ma wpływ na  powodzenie plenerowych spotkań jest pogoda , a ta jest łaskawa dla mieszkańców Kaniny.  Organizacji zabawy podjęła się sołtys Kaniny Barbra Hebda wraz z Radą Sołecką. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaninie Halina Śmierciak wraz z sołtys Barbarą Hebdą o godzinie 14.00 otwarły uroczystość  witając mieszkańców oraz przybyłych gości a byli to między innymi : Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan, Wice Starosta Mieczysław Uryga , Zastępca Wójta  Gminy Limanowa Marian Mąka, Sekretarz Gminy Limanowa Marek Ziaja, Skarbnik Gminy Limanowa Marcin Matras, Agata Zięba Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Limanowej , Artur Krzak Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej, Radny Gminy Limanowa Krzysztof Popardowski , Prezes OSP Wysokie Tadeusz Witecki oraz Sołtys Wysokiego Władysław Lorek.

Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan pogratulował organizatorom pikniku i przypomniał osobę śp. Jadwigi Hebdy  sołtys Kaniny która rok temu zainicjowała  to wydarzenie w miejscowości Kanina .

Wice Starosta Mieczysław Uryga  mieszkaniec  Kaniny życzył wszystkim udanej zabawy a przez zamieszkanie,   był niejako zobowiązany do współuczestnictwa w imprezie do ostatnich chwil.

Na mieszkańców czekało wiele atrakcji. Prezentacje na scenie rozpoczęły się od występów dzieci ze Szkoły podstawowej w Kaninie – Laureatów II miejsca w Przeglądzie „ MaGa” , dzieci zaprezentowały piosenki oraz układy taneczne. Kolejną artystka która zaprezentowała się na scenie była Dominika Sławek. Dominika jest skrzypaczką laureatką wielu prestiżowych konkursów w Polsce oraz byłą uczennicą Szkoły Podstawowej w Kaninie.

Zespół „Forte” działający przy Ochotniczej Straży Pożarne j w Wysokiem  zachęcał uczestników festynu do wspólnego tańca.  Kolejnym  punktem „ Święta Rodziny” był brawurowy występ zespołu ludowego „ Przyszowianie” . Mieszkańcy naszej gminy:  z Kaniny, Siekierczyny oraz Pisarzowej są członkami tego zespołu tym łatwiej było im przyjąć zaproszenie i wystąpić podczas pikniku w Kaninie.

Również po sąsiedzku swoje umiejętności bojowe zaprezentowali strażacy ochotnicy z Wysokiego z prezesem Tadeuszem Witeckim na czele. Można było podziwiać chłopaków podczas próby udzielania pierwszej pomocy oraz sytuacji ratowania poszkodowanego w wypadku samochodowym.

Do Kaniny wciąż przyjeżdżali zaproszeni goście: Wiesław Janczyk poseł RP , wice minister finansów oraz Jan Puchała – Starosta Powiaty Limanowskiego w krótkich przemówieniach gratulowali organizatorom przedsięwzięcia, podziękowali za zaproszenie życząc wszystkim uczestnikom udanego rodzinnie spędzonego czasu. Na „Święcie rodziny ”nie zabrakło również proboszcza parafii Kanina Jana Rasia, katechety Mariana Dudka oraz Radnego Województwa Małopolskiego Grzegorza Biedronia.

Na okoliczność festynu zawiązał się komitet  „Razem dla Kaniny” , który postanowił  pozyskać sponsorów i zrobić loterię fantową,  z której pieniążki zostaną przeznaczona na zakup sprzętu sportowo-rekreacyjnego dla mieszkańców Kaniny. Od samego początku festynu można było nabyć losy  i trzykrotnie odbyło się losowanie prawie 100 nagród!

Przez cały czas trwania festynu można było zupełnie za darmo spróbować gulaszu, żurku oraz kiełbasek z grilla również ufundowanych przez sponsorów. Dla najmłodszych były soczki od firmy Tymbark oraz lody od firmy Koral. Koneserzy wiejskich wypieków mogli się częstować smakołykami przygotowanymi przez „ Gosposie spod Gorca” pod wodzą Agaty Zięby.

Prawdziwą furorę zrobiły zapiekanki  serwowane przez Sławomira Darowskiego z żurawiną  oraz w klasycznej wersji.

„Nie każdy wie ,że zapiekanek tych można spróbować nie tylko w Kaninie ale również w Limanowej naprzeciw Sądu Rejonowego  w budce prowadzonej przez Sławomira Darowskiego, który  również cały dochód z symbolicznej sprzedaży przeznaczył do puszki na sprzęt za co raz jeszcze dziękujemy”- mówi sołtys Kaniny Barbara Hebda.

Dla najmłodszych czekała również moc atrakcji : animatorzy dwoili się i troili aby wymyślać co rusz nowe postacie na twarze, nowe  konkursy oraz zabawy. W tak zwanym międzyczasie potężny zamek dmuchaniec czekał na dzieci które za darmo mogły korzystać z urządzenia.

Wszystkie te atrakcje nie były by możliwe gdyby nie sponsorzy a byli nimi :

Urząd Gminy Limanowa oraz Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan

Starostwo Powiatowe w Limanowej  oraz Wice Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga

Ochotnicza  Straż Pożarna  Wysokie

Zakład Fryzjerski  Limanowa - Janina Cieślik

„Bruno”Firma okna i drzwi – Druszków Pusty

„Wrona” Hurtownia

Wieczór a jak się również okazało i noc  należała do kapeli Bajersi .Młody zespół był na pikniku od samego początku i w zasadzie zakończył go wraz z wszystkimi mieszkańcami, którzy nie pozwolili grajkom zejść ze sceny co tylko podkreśla klasę zespołu. Od początku „Święta Rodziny ”obecny był również DJ Mateusz współpracujący z nowosądeckim pubem „Bohema” ,który nie tylko gościł przybyłych muzyką ale również pomagał w organizacji loterii.

„ Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim sponsorom za okazaną pomoc , wszystkim którzy pomagali przy organizacji również.  „ Święto Rodziny” nie odbyłoby się bez pomocy wielu osób, którym  raz jeszcze serdecznie dziękuje. Nie przerósł nas rozmach organizacyjny a liczba przybyłych osób tylko motywuje nas do dalszych działań… pomysłów nie brakuje więc za rok może być tylko lepiej lub równie dobrze” – mówi sołtys Kaniny Barbara Hebda

Poniżej komplet zdjęć.