Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi z wizytą na Litwie

15.06.2016

W dniach od 5 do 11 czerwca 2016 roku 6 uczniów i 2 nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi brało udział w tygodniowym międzynarodowym spotkaniu na Litwie w ramach realizacji przez szkołę, wspólnego międzynarodowego projektu. Projekt Healthly Herbs Outlook realizowany jest przez Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Starej Wsi w latach 2015-2017 wspólnie z partnerskimi szkołami z Cypru, Grecji, Litwy, Rumunii i Turcji w ramach Programu Unii Europejskiej na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu Erasmus+.

Realizacja zadań projektowych pozwala uczniom odkrywać nowe oblicza popularnych ziół, obok których przechodzimy na co dzień i tak naprawdę ich nie zauważamy. Podczas spotkania uczniowie brali udział w warsztatach, które przybliżyły im nie tylko właściwości lecznicze ziół ale również zastosowanie ich w kuchni, medycynie alternatywnej czy w kosmetyce. Zwiedzili kilka Parków Narodowych oraz zobaczyli Mierzeję Kurońską Kłajpedę i Wilno. Zajęcia zorganizowane przez szkołę goszczącą nie pozwoliły nawet na chwilę odpoczynku. Program wypełniony był niemal co do sekundy, a różnorodność zajęć nie pozwalała wkraść się nudzie.

Dla naszych uczniów spotkanie z rówieśnikami z różnych krajów było nowym doświadczeniem ale również niezwykłą przygodą. Poznawanie nowych ludzi, prowadzenie dialogów oraz nawiązywanie przyjaźni i uczenie się europejskości poprzez tolerancję i zrozumienie innych, to coś czego zapewne zazdrości im niejeden kolega ze szkoły. Atmosfera towarzysząca spotkaniu to coś co każdy z nas zapamięta na długo: niezwykle mili, gościnni i ciepli ludzie, przepiękny zielony kraj ze swą barwną historią i życzliwość z każdej strony. Mamy nadzieję, że przyjaźnie zawiązanie na wyjeździe, a podtrzymywane dzięki Facebook i eTwinning przetrwają przez wiele lat i być może jeszcze kiedyś odwiedzimy Litwę i przyjaciół, których tam poznaliśmy.