„Sobótki” w kuźni u Raczków

13.06.2016

W minioną niedzielę 12 czerwca w kuźni u Władysława Raczka w Pisarzowej odbyły się „Sobótki kowalskie”. Spotkaniu towarzyszył pokaz sztuki kowalskiej oraz prezentacja prac artystów kowali. Były konkursy oraz wspólna zabawa przy dźwiękach zespołu.

Sobótki w kuźni u Raczków to już jakby stała czerwcowa impreza, odbywająca  się z inicjatywy kowala Władysława Raczka i brata kowala – Wojciecha. Wydarzenie ma na celu ukazanie fachu kowalskiego poprzez prezentację prac kowali z różnych regionów kraju. W tym roku na Sobótki  do Pisarzowej  zjechali kowale m.in. z Zakopanego, Krakowa, Olkusza, Niedźwiady, Zawady koło Dębicy, po to by pochwalić się swoją twórczością, talentem i dorobkiem artystycznym.

Zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyły się pokazy: pokaz sztuki kowalskiej, którego efektem była wykonana na miejscu zdobna podkowa, pokaz wyrobu gontów przygotowany przez Petera Kornos, pokaz klepania kos czy też mielenia zboża w ręcznych żarnach.

W trakcie imprezy miała także miejsce produkcja dziegciu w wykonaniu Romana Penkały oraz konkursy rzutu kowadłem na odległość, a dla najmłodszych wykonywania wianków z trawy i kwiatów.

Ponadto można było także podziwiać wystawę kwiatów z bibuły oraz prace malarskie i rzeźby Władysława Raczka i Zygmunta Kłosowskiego. Spotkanie kowali trwało do wieczora, a zakończyło się muzycznym akcentem i tańcami przy dźwiękach kapeli „Banitas”.