„Dzień Dziecka 2016” w Zespole Szkół nr 1 w Męcinie

01.06.2016

1.czerwca, kiedy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka,  społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 1 w Męcinie również miała swoje święto. Uroczystość była połączona z prezentacją projektów edukacyjnych przygotowanych przez klasy drugie gimnazjum. W tym roku w związku z jubileuszem 10 – lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II, tematem nadrzędnym wszystkich działań było życie, nauczanie i twórczość Patrona Szkoły.

Pełen wrażeń dzień rozpoczął się od prezentacji multimedialnej, na którą złożyły się szczegółowe informacje dotyczące biografii oraz pracy szkoły związanej z osobą Papieża Polaka. Po jej obejrzeniu miał miejsce konkurs, w którym rywalizowały drużyny z poszczególnych klas.

Następnie uczniowie klas drugich gimnazjum przybliżyli pasje i zainteresowania Karola Wojtyły jako chłopca, młodzieńca, kapłana i papieża. Członkowie grupy projektowej podzielili się również swoimi wrażeniami z wycieczki jednym ze szlaków papieskich w Beskidzie Wyspowym za pośrednictwem interesującego fotoreportażu.

Kolejna grupa projektowa wystawiła sztukę pt. „Brat Albert” na motywach dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. Spektakl przybliżył postać Adama Chmielowskiego utalentowanego malarza, który porzucił świat krakowskich artystów, poświęcając się pracy
na rzecz bezdomnych, ubogich i chorych.

Następnym punktem programu była degustacja „Smaków Jana Pawła II”
w cukierni stylizowanej na „czasy wadowickie” Karola Wojtyły. Uczniowie mogli skosztować między innymi kremówek, sernika wiedeńskiego, szarlotki, sękacza i innych łakoci, od których nie stronił również nasz Patron.

Po zakończeniu prezentacji projektów nadszedł czas na zabawy ruchowe i rozgrywki sportowe na Orliku. Najmłodsi wzięli udział w grze terenowej „Baśniowym szlakiem”. Pozostali mogli sprawdzić swoją sprawność i kondycję fizyczną podczas przeciągania liny czy meczów piłki nożnej. Niewątpliwie najwięcej emocji wzbudziła ogromna, dmuchana zjeżdżalnia, która pojawiła się obok naszej szkoły specjalnie na tę okazję (niespodzianka od dyrekcji).  Kolejki chętnych do skorzystania z tego obiektu nie miały końca, zaczynając od maluchów, a kończąc na uczniach  gimnazjum.

Ważnym punktem programu był długo wyczekiwany przez wszystkich mecz piłki nożnej nauczyciele, rodzice, księża kontra uczniowie. Spotkanie poprzedziło tradycyjne powitanie. Po pierwszym gwizdku rozpoczęła się zacięta walka. Ostatecznie mecz, po wyrównanej grze obu drużyn, zakończył się wygraną nauczycieli 4:3.

Wspólna zabawa przy muzyce i słodki poczęstunek w postaci lodów niewątpliwie były dopełnieniem tego bogatego w wydarzenia, emocje i atrakcje dnia.