Znani zwycięzcy Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Revensbrück"

05.05.2016

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w II Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Revensbrück", który odbył się 28 kwietnia br. w szkole Podstawowej w Kłodnem. Podstawą do ogłoszenia Konkursu stanowiła Uchwała Senatu RP z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück.

O miano zwycięzcy Konkursu walczyło 30 recytatorów indywidualnych z 23 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przedstawili oni wybrane przez siebie fragmenty prozy oraz utwory poetyckie na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück. Mimo młodego wieku i niewielkiego doświadczenia scenicznego uczestnicy wykazali się wysokim poziomem rozumienia interpretowanego tekstu oraz dużą wrażliwością na przekazywane treści. Całości przysłuchiwała się licznie zgromadzona widownia wraz z gościem honorowym Wandą Półtawską - byłą więźniarką KL Ravensbruck.

Jury Konkursu w składzie :

• Przewodniczący - Andrzej Róg – aktor teatru STU w Krakowie;
  • Ewa Ablewicz-Rzeczkowska – dziennikarka Polskiego Radia, Zastępca Dyrektora Redaktora Naczelnego - Warszawa,
  • Paweł Zastrzeżyński – reżyser filmowy - Limanowa
  • Ewa Tobiasz – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Kłodnem

przyznało trzy nagrody i siedem wyróżnień:

I NAGRODA - Klaudia Kunz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Sączu (opiekun Zuzanna Bocheńska)

II NAGRODA - Jakub Białoń z Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej (opiekun Jolanta Sobuś)

III NAGRODA - Mateusz Gądek z Zespołu Szkół w Pisarzowej (opiekun Jadwiga Kuś)

WYRóŻNIENIA:

I - Kinga Król z Publicznego Gimnazjum w Starej Wsi II (opiekun Marzena Piórkowska)

II - Aleksandra Trojanowska z Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku (opiekun Katarzyna Śmiech)

III - Bartłomiej Głogowski z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej(opiekun Aleksandra Kopycińska)

IV - Aneta Klepacz z Zespołu Szkół w Chomranicach (opiekun Anna Smoleń)

V - Karolina Mastalerz z Gimnazjum w Jazowsku (opiekun Rozalia Grońska)

VI - Karolina Opyd z Publicznego Gimnazjum w Dobrej (opiekun Józefa Cierniak)

VII - Adam Biskup z Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu (opiekun Ewa Ciułkowska)

Głównymi celami konkursu były:

• popularyzacja twórczości poetek obozowych z KL Ravensbrück oraz prozy poobozowej na bazie wspomnień byłych więźniarek tegoż obozu,
  • propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości Ojczyzny,
  • zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą, a życiem kraju i narodu,
  • zapoznanie z losami więźniarek, aby pamięć o ich martyrologii przetrwała w pamięci kolejnych pokoleń,
  • uczenie świadomego odbioru dzieł kultury,
  • kształtowanie wrażliwości na piękno poetyckiego, ojczystego języka oraz kulturę słowa,
  • promowanie utalentowanej młodzieży.

Patronat nad konkursem objęli:

• Wanda Półtawska – była więźniarka KL Ravensbrück
  • Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
  • Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty
  • Jan Puchała – Starosta Limanowski
  • Władysław Pazdan  – Wójt Gminy Limanowa

Po rozdaniu wszystkich nagród i dyplomów głos zabrała dr Wanda Półtawska, która podzieliła się wspomnieniami z czasów przeżytych w obozie i przypomniała zgromadzonym o dziedzictwie pozostawionym przez więźniarki. Zwracając się szczególnie do uczestników konkursu podkreśliła, że są oni wyróżnieni, a wyróżnienie to również zobowiązanie i trud - odpowiedzialność za losy ojczyzny. Bycie Polakiem to świadomość kim się jest, znajomość historii swojego narodu i odważne prezentowanie swoich moralnych postaw.

Jury Konkursu w składzie :

• Przewodniczący - Andrzej Róg – aktor teatru STU w Krakowie;
  • Paweł Zastrzeżyński – reżyser filmowy - Limanowa
  • Ewa Tobiasz – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Kłodnem

przyznało trzy nagrody i siedem wyróżnień:

III NAGRODA - Mateusz Gądek z Zespołu Szkół w Pisarzowej (opiekun Jadwiga Kuś)

WYRóŻNIENIA:

IV - Aneta Klepacz z Zespołu Szkół w Chomranicach (opiekun Anna Smoleń)

V - Karolina Mastalerz z Gimnazjum w Jazowsku (opiekun Rozalia Grońska)

VI - Karolina Opyd z Publicznego Gimnazjum w Dobrej (opiekun Józefa Cierniak)

VII - Adam Biskup z Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu (opiekun Ewa Ciułkowska)

Głównymi celami konkursu były:

• propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości Ojczyzny,
  • zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą, a życiem kraju i narodu,
  • uczenie świadomego odbioru dzieł kultury,
  • promowanie utalentowanej młodzieży.

Patronat nad konkursem objęli:

• Wanda Półtawska – była więźniarka KL Ravensbrück
  • Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej