Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT W SZKOLE PODSTAWOWEJ W NOWYM RYBIU

04.05.2016

Dnia 27 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Nowym Rybiu odbył się III etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego pod nazwą „Mistrz Ortografii”.  Głównym celem przedsięwzięcia było uświadomienie uczniom, że posługiwanie się językiem pisanym wymaga znajomości pisowni wyrazów oraz interpunkcji.

Konkurs odwoływał się do zdrowej rywalizacji i miał za zadanie wyłonić dziewięcioro uczniów, którzy  najlepiej opanowali  zawiłości ortograficzne. Składał się z trzech różnorodnych etapów, które odbyły się we wcześniejszym terminie.

W I etapie konkursu wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV – VI . Do II etapu dotarło po pięcioro uczniów z każdej klasy. Ta część konkursu polegała na rozwiązaniu testu ortograficznego, mającego na celu sprawdzenie znajomości zasad pisowni i reguł, jakimi rządzi się ortografia polska. W III etapie zaprezentowały się najlepsze trójki klasowe i wzięły udział w szkolnym turnieju wiedzy ortograficznej. Były to zmagania „na żywo” trzyosobowych drużyn. Dzieci zmierzyły się z zagadkami, zgadywankami i zadaniami wyświetlanymi na ekranie  przy użyciu projektora.

Pozostali, kibicujący  uczniowie mieli natomiast okazję dopingować kolegów ze swojej klasy , odpowiadać na dodatkowe pytania oraz utrwalić zasady ortograficzne. Nad prawidłowym przebiegiem trzeciego etapu czuwało jury, które wyłoniło zwycięzców. Wszyscy uczestnicy biorący udział w III etapie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Mamy nadzieję, że ten konkurs uczyni  ortografię  bardziej popularną, a nasi uczniowie będą z ortografią za pan brat.