„Sobótki w kuźni u Raczków” – 12 czerwca !

27.05.2016

Tradycyjnie już kowal Władysław Raczek w swej kuźni w Pisarzowej organizuje „Sobótki kowalskie”. W tym roku "Sobótki" odbędą się w niedzielę 12 czerwca, a pokazom sztuki kowalskiej towarzyszyć będą liczne atrakcje.

„Sobótki w kuźni u Raczków” to w tym roku m.in. pokaz sztuki kowalskiej, którego efektem będzie wykonana na miejscu zdobna podkowa. Ponadto w trakcie imprezy odbędą się prezentacje: produkcja dziegciu w wykonaniu Romana Penkały, pokaz wyrobu gontów przez Petera Kornos, pokaz klepania kos czy też mielenia zboża w ręcznych żarnach.

W czasie prezentacji odbędą się także konkursy: rzutu kowadłem oraz dla najmłodszych plecenia wianków z trawy i kwiatów, obejrzeć można też będzie wystawy kwiatów z bibuły oraz malarstwa i rzeźby Władysława Raczka i Zygmunta Kłosowskiego.

Uczestnikom „Sobótek” czas umilała będzie kapela „Banitas”.

Nadmienić należy, że Władysław Raczek jako artysta kowal gminny często ukazuje swój fach i dorobek, powstałe arcydzieła sztuki kowalskiej na wielu wystawach i pokazach w kraju i za granicą, reprezentując jednocześnie gminę Limanowa. „Sobótki” we własnej kuźni też są takim pokazem twórczości nie tylko samego kowala Władysława Raczka pomysłodawcy imprezy, ale także innych kowali, którzy przyjeżdżają do Pisarzowej by pochwalić się swoim talentem i artystycznym dorobkiem.