Poszukujemy kandydatów do pełnienia funkcji rodziny wspierającej

15.05.2016

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej poszukuje rodzin, które zechcą włączyć się do współpracy na rzecz rodzin borykających się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.

Zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. Dz 2015r., poz. 332) funkcję rodziny wspierającej może pełnić rodzina z szeroko rozumianego otoczenia dziecka. Poszukujemy rodzin, które chciałyby podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i których optymizm może pomóc innym w znalezieniu rozwiązań trudnych sytuacji. Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Kierownika GOPS z rodziną wspierającą zostanie podpisana umowa, na podstawie której uzyska ona prawo do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.

Problemy opiekuńczo-wychowawcze najczęściej związane są z brakiem odpowiednich wzorców w rodzinach, z których pochodzą rodzice. Dzięki współpracy z rodziną wspierającą osoby takie mają możliwość poznania innego, pozytywnego sposobu funkcjonowania. Współpraca między rodzinami daje niepowtarzalną możliwość dzielenia się doświadczeniem i uzyskiwania praktycznych metod rozwiązywania problemów. Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężaniu kryzysu w rodzinie wspieranej. Formy takiej pomocy mogą być bardzo różnorodne, uzależnione od uzgodnień między zainteresowanymi rodzinami i zależą od ich pomysłowości oraz inicjatywy. Dotyczyć mogą one doradztwa w stosowaniu określonych metod wychowywania dzieci, organizacji czasu rodziny, racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami, pomocy dzieciom w nauce, udzielanie wskazówek w takich kwestiach jak: gotowanie, sprzątanie, utrzymanie higieny osobistej. Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może stać się źródłem ogromnej satysfakcji dla osób, które zechcą poświęcić swój czas i energię w celu poprawy sytuacji życiowej osób, które tego potrzebują.

„Praca rodzin wspierających to pewnego rodzaju misja- jest to praca wolontarystyczna, której efektem będzie wzmocnienie rodzin znajdujących się na życiowym zakręcie w pełnieniu funkcji rodzicielskiej, co pomoże uchronić je w przyszłości przed narastaniem problemów, a w rezultacie umieszczeniem dzieci w placówce opiekuńczo-wychowawczej”

Rodziny lub osoby, które zainteresowane są pełnieniem funkcji rodziny wspierającej mogą uzyskać więcej informacji pod nr tel (18) 337-36-57 oraz w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, ul. M.B.Bolesnej 18B, pok.23