Limanowski Głos Profilaktyki

12.05.2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej wspólnie z partnerami Powiatem Limanowskim, Komendą Powiatową Policji w Limanowej, Miastem Limanowa, Gminą Limanowa, Limanowskim Domem Kultury, a także Auto-Moto Klubem w Limanowej organizują happening z zakresu profilaktyki uzależnień pod nazwą Limanowski Głos Profilaktyki. Honorowy patronat nad imprezą objął Jan Puchała - Starosta Limanowski.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Komendy Głównej Policji ,,Profilaktyka a Ty" pn. Ogólnopolski Głos Profilaktyki, a także kampanii „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu” w ramach projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu  od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.

,,Ogólnopolski Głos Profilaktyki” to najnowsza inicjatywa programu profilaktycznego ,,Profilaktyka a Ty” (w skrócie: PaT). W 2012 roku odbył się pilotażowy projekt pn. ,,Warszawska Noc Profilaktyki”, w którym udział wzięło 1000 osób. W 2013 roku, inicjatywa ta rozpowszechniła się już na teren całego kraju w przedsięwzięciu pod nazwą ,,Ogólnopolska Noc Profilaktyki”, w której udział wzięło 47 tysięcy osób, przy zaangażowaniu 464 jednostek samorządowych. W 2014 i 2015 roku liczba uczestników Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki powiększyła się do ok. 75 tysięcy na terenie całego kraju. Akcja ma ideę – promowania MODY NA ŻYCIE WOLNE OD UZALEŻNIEŃ, na życie bez przemocy fizycznej i psychicznej, na życie godne i odpowiedzialne, na życie bezpieczne, życie, którego wartością jest wolność. W tym roku chcemy dołączyć do realizacji tego przedsięwzięcia, które swoim zasięgiem objęłoby całą limanowską społeczność.

Ogólnopolska kampania społeczna ,,Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”, prowadzona jest przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Limanowej, w ramach “Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” KIK/ 68. W zakresie jej realizacji organizowane są m.in. akcje profilaktyczne, punkty edukacyjno - informacyjne połączone z wykonywaniem badań poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, prelekcje wśród młodzieży, emitowania spotów kampanijnych. Celem podejmowanych działań byłoby zwiększenie wiedzy nt. skutków zdrowotnych stosowania substancji psychoaktywnych (alkohol, papierosy, narkotyki), wpływu tych substancji na organizm człowieka, na płód oraz ograniczenie ich stosowania przez młodych ludzi – adresatów działań.

Limanowski Głos Profilaktyki odbędzie się 1 czerwca 2016 roku i rozpocznie go ,,Marsz profilaktyczny”, w którym udział wezmą zaproszeni goście oraz uczniowie i nauczyciele szkół z Powiatu Limanowskiego, a także chętne osoby, które odpowiedzą na otwarte zaproszenie do udziału w tym szczytnym przedsięwzięciu. Uczestnicy marszu wyruszą spod budynku A - Zespołu Szkół Nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej o godz.10:00 i  przejdą w kolumnie pieszej ulicami miasta Limanowa: J. Piłsudskiego, Jana Pawła II i J. Marka. W czasie trwania marszu do kolumny dołączą przedstawiciele kolejnych limanowskich szkół. Uczestnicy powinni być ubrani w białe koszulki. Mile widziane transparenty i plakaty z hasłami promującymi zdrowy styl życia wolny od uzależnień. Wszyscy zebrani otrzymają również balony i naklejki z zakresu programu PaT oraz kampanii ,,Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”.

Podstawową ideą  happeningu jest promowanie ”Mody na życie bez uzależnień".

Kulminacja wydarzenia nastąpi w Parku Miejskim, gdzie o godz. 11.00 przy muszli koncertowej organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji m.in. spektakl profilaktyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dobrej, inscenizację pod nazwą ,,Przestańmy biec” przygotowaną przez młodzież z Zespołu Szkół Nr 1, występy: zespołu wokalno- instrumentalnego ,,Consonans" z Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej, przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Limanowej oraz sekcji tanecznej Towarzystwa Gimnastycznego Sokół- Myślenice.

Punktualnie o godz. 12:00 odbędzie się „ZRYW WOLNYCH SERC" - gest realizowany w tym samym czasie i formie na terenie całego kraju, polegający na uprzednim położeniu prawej dłoni na sercu i wybijaniu przez 60 sekund jego rytmu. Dlaczego zryw? Właśnie chodzi o energię myśli i działania. Chodzi o jedność w całym kraju. Chodzi o powstańczy zryw walki i troski. Walki o dzieci i młodzież, o ich zdrowie, o ich wolność, o ich odpowiedzialne relacje rówieśnicze, relacje z młodszym i starszym pokoleniem. Ten GEST niech stanie się symbolem naszej wolności od uzależnień.

W ramach imprezy, będzie także możliwość odwiedzenia stoisk profilaktycznych:

- Komendy Powiatowej Policji w Limanowej- pokaz technik kryminalistycznych,

- Auto-Moto Klubu w Limanowej – pokaz udzielania pierwszej pomocy,

- Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Limanowej - badanie tlenku węgla w wydychanym powietrzu, tor przeszkód z alkogoglami i  narkogoglami.

W przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych marsz profilaktyczny zakończy się w Limanowskim Domu Kultury, gdzie odbędzie się druga część uroczystości.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, a szczególnie młodzież wraz z nauczycielami ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całego Powiatu Limanowskiego! Zastanawiasz się, co Ty możesz zrobić słusznego w sprawie profilaktyki uzależnień? Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu i swoją obecnością odpowiedz na proste hasło: Profilaktyka, a Ty!

Organizatorzy:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej