„Janie Pawle II byłeś, jesteś i pozostaniesz z nami’ Jubileusz 10 – lecia nadania szkole imienia św. Jana Pawła II

11.05.2016

W sobotę, 7. maja świętowaliśmy Jubileusz 10 – lecia nadania szkole imienia św. Jana Pawła II. Była to wyjątkowa okazja do wspomnień, a jednocześnie podsumowania minionej dekady, która upłynęła pod znakiem wybitnego Patrona. W tym czasie zgłębialiśmy Jego nauczanie, staraliśmy się żyć według wskazówek pozostawionych przez Papieża Polaka, który jest dla nas niekwestionowanym autorytetem moralnym.

Obchody jubileuszowe zainaugurowane zostały Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Antoniego z Padwy. Nabożeństwo celebrowane było przez ks. prałata Antoniego Bielaka w asyście proboszczów i wikiariuszy pracujących obecnie i w ostatnich latach w Męcinie oraz kapłanów rodaków. Mszę św. uświetnił swoim śpiewem Zespół Regionalny „Mali Męcinianie”, a akompaniowała mu Orkiestra Dęta przy OSP Męcina. Po Eucharystii zaproszeni goście, rodzice i cała społeczność szkolna w reprezentacyjnym pochodzie udali się na boisko sportowe, by tam kontynuować obchody.

Na wstępie dyrektor Maria Lupa serdecznie powitała przybyłych gości. Wśród nich, oprócz przedstawicieli duchowieństwa, znaleźli się: Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty Małgorzata Lenartowicz, Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan oraz radni i przedstawiciele władz powiatowych i gminnych.

Pani dyrektor w swoim przemówieniu przypomniała, jak zrodziła się idea nadania szkole imienia Jana Pawła II. Jednocześnie wyraziła wdzięczność tym, którzy wspierali tę szlachetną inicjatywę. W swoim wystąpieniu dokonała także podsumowania pracy dydaktyczno – wychowawczej szkoły w ciągu minionych dziesięciu lat, ze szczególnym uwzględnieniem udziału naszych uczniów w konkursach, projektach, wycieczkach, zlotach oraz rajdach poświęconych patronowi.

Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny. Złożyły się na niego utwory poetyckie i pieśni poświęcone Patronowi. Niektóre z nich, napisane specjalnie z okazji jubileuszu, mówiły o szczególnej więzi łączącej naszą społeczność szkolną z osobą św. Jana Pawła II.

Przemawiający goście wyrażali podziw dla osiągnięć, dokonań i działań szkoły w ostatnim dziesięcioleciu. W wystosowanych z tej okazji listach gratulacyjnych, złożonych na ręce dyrektor szkoły Marii Lupy, zawarli podziękowania za pielęgnowanie w młodych ludziach najwyższych wartości i idei oraz rozwijanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy. Zaproszeni goście dzielili się również swoimi wspomnieniami dotyczącymi Papieża Polaka. Miłą niespodziankę sprawiła pani Urszula Nowogórska, która poinformowała o przyznaniu szkole dotacji finansowej w kwocie „10.000 zł na dziesięciolecie”.

Po przemówieniach nastąpiło podsumowanie VII Gminnego Konkursu o św. Janie Pawle II organizowanego pod patronatem Wójta Gminy Limanowa. W tym roku uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wzięli udział w konkursie plastycznym, który przebiegał pod hasłem: „Święty Janie Pawle II – byłeś, jesteś, będziesz”. Wystawę prac, stanowiącą element scenografii, można było podziwiać zarówno podczas, jak i po zakończeniu uroczystości. Laureaci zostali ogłoszeni przez koordynatora konkursu – panią wicedyrektor Renatę Długosz.

W kategorii szkół podstawowych:

I  miejsce   Faustyna Król  - Szkoła Podstawowa nr 2w Siekierczynie,

II miejsce   Amelia Wilczek - Szkoła Podstawowa w Młynnem,

III miejsce  Paweł Pociecha - Szkoła Podstawowa nr 2 w Męcinie.

W kategorii gimnazjów:

I miejsce  Kacper Łyszczarz - Publiczne Gimnazjum w Mordarce,

II miejsce Elwirza Bernacka - Publiczne Gimnazjum w Pisarzowej,

III miejsce Klaudia Hebda - Publiczne Gimnazjum nr 2 w Starej Wsi.

Laureaci konkursu otrzymali z rąk zaproszonych gości cenne albumy, płyty i pamiątkowe dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi.

Na zakończenie wystąpił zespół regionalny „Mali Męcinianie”, który z okazji 15 – lecia swojego istnienia przygotował specjalny występ.

Na zakończenie zaproszeni goście złożyli pamiątkowe wpisy w kronice szkolnej i zostali obdarowani okolicznościowymi płytami, prezentującymi dorobek szkoły z ostatniego dziesięciolecia. Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni  na degustację „papieskich” kremówek.

Jan Paweł II powiedział: „Życie jest talentem, powierzonym nam, aby go przekształcać, pomnażać i czynić darem dla innych”. Często w pamięci nosimy tylko najważniejsze myśli, które są drogowskazami, iskierkami nadziei, punktami orientacyjnymi naszego życia. Takich egzystencjalnych wskazówek nasz Patron pozostawił nam bez liku. Nieustannie będziemy odkrywać ich głębię. Przed nami długa droga, pełna zakrętów i trudności. Mamy jednak nadzieję, że każdy z nas będzie kroczył swoją ścieżką życia ze słowami Ojca Świętego na ustach.

W kategorii szkół podstawowych:

I  miejsce   Faustyna Król  - Szkoła Podstawowa nr 2w Siekierczynie,

II miejsce   Amelia Wilczek - Szkoła Podstawowa w Młynnem,

III miejsce  Paweł Pociecha - Szkoła Podstawowa nr 2 w Męcinie.

W kategorii gimnazjów:

I miejsce  Kacper Łyszczarz - Publiczne Gimnazjum w Mordarce,

II miejsce Elwirza Bernacka - Publiczne Gimnazjum w Pisarzowej,

III miejsce Klaudia Hebda - Publiczne Gimnazjum nr 2 w Starej Wsi.