Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Figielek” z Mordarki jedną z najlepszych gazetek szkolnych w Małopolsce

04.05.2016

W dniu 21 kwietnia br. w siedzibie Gazety Krakowskiej odbył się finał Małopolskiego Konkursu na Gazetkę Szkolną „PRASóWKA”, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury im. prof. A. Kamińskiego, pod honorowym patronatem Gazety Krakowskiej. Wśród pięciu finalistów w kategorii Szkół Podstawowych znalazła się gazetka „Figielek” ze Szkoły Podstawowej w Mordarce, zdobywając wyróżnienie.

Ocenie jury podlegały: merytoryczna zawartość tekstów, różnorodność tematyki i form wypowiedzi dziennikarskiej, styl i poprawność językowa, estetyka gazetek, styl szaty graficznej, oryginalny charakter.

Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i upominków zwycięskie zespoły redakcyjne zwiedzały redakcję Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, a redaktorzy tam pracujący opowiadali o tajnikach pracy dziennikarskiej. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy i obejrzeli linotyp - pierwsze urządzenie do zmechanizowanego składu tekstu.

Redakcję szkolego „Figielka” reprezentowały w Krakowie Faustyna Opiela i Oliwia Włodarczyk z kl.5, jednak rzeczywisty skład redakcji jest większy: Anna Czachura, Weronika Król, Gabriela Jasica, Małgorzata Jasica, Anna Król, a młodych chętnych redaktorów wciąż przybywa. Po uroczystości wręczenia nagród dziewczynki wybrały się z opiekunem redakcji p. Ewą Zelek na wycieczkę szlakiem Drogi Królewskiej.

Należy wspomnieć, że w obecnym roku szkolnym, a dokładnie w listopadzie 2015 r., gazetka „Figielek” obchodziła 10 urodziny, bowiem powstała w 2005 r. Od początku istnienia jest to czasopismo, w którym poruszane są tematy interesujące zarówno dla uczniów, pracowników szkoły jak i rodziców. Ma ono na celu: rozbawić, pouczyć, zainteresować i wzruszyć.

Od początku istnienia gazetki najbardziej aktywnymi młodymi dziennikarzami  byli: Agnieszka Mąka, Monika Wojtas, Sylwia Dutka, Monika Uryga, Katarzyna Słowiak, Kinga Baszczuk, Patrycja Koper, Ewelina Janik, Anna Górka, Monika Grzesik, Angelika Dąbrowska, Krzysztof Szubryt, Gabriela Twaróg, Justyna Mikołajczyk, Krzysztof Jasica, Krzysztof Papież, Krzysztof Niezabitowski, Damian Stypuła, Julia Niemiec, Patryk Lupa, Katarzyna Olesiak, Agnieszka Jędrzejek, Aleksandra Stypuła, Patrycja Dunikowska, Anna Pawlik, Marta Dudek, Wiktoria Słowiak, Renata Słowiak, Zuzanna Szewczyk, Katarzyna Raczek, Natalia Odziomek.   

Praca w kole uczy, bawi, rozwija twórcze myślenie i wyobraźnię młodych redaktorów. Uczniowie działający w kółku redakcyjnym mają różne sukcesy, takie małe, ale ważne dla każdego z nich, jak np. wiara we własne możliwości, otwartość, uspołecznienie, lepsze oceny z języka polskiego, ale i większe.

W swojej 10-letniej działalności „Figielek” miał liczne sukcesy:

- w roku szkolnym 2009/2010 I miejsce w Powiatowym Konkursie Gazetek Szkolnych organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Limanowej. 
- w roku szkolnym 2010/2011 w tym samym konkursie II miejsce, natomiast dzieci prezentujące swoją pracę na tymże konkursie zajęły I miejsce. 
- w roku szkolnym 2011/2012 II miejsce w tym samym konkursie. 
- w roku szkolnym 2013/2014 w Ogólnopolskim Konkursie Junior Media pt. "Juniorowi sportmaniacy" Anna Pawlik zajęła III miejsce za opis sportowego bzika – wrestlingu

Dzięki nawiązaniu współpracy z Dobrym Tygodnikiem Sądeckim młodzi dziennikarze zdobywali także nagrody książkowe za publikację na jego łamach swoich artykułów. Byli to: Katarzyna Raczek, Anna Pawlik, Renata Słowiak, Natalia Odziomek, Kacper Golonka, Natalia Ryś, Łukasz Król, Paweł Mól, Mateusz Jędrzejek, Łukasz Jędrzejek, Miłosz Hebda, Damian Zając, Oliwia Włodarczyk. Jednak największą frajdą było niewątpliwie to, że mogli zobaczyć swoje zdjęcie i przeczytać własną twórczość  w prawdziwej gazecie o nakładzie 15 tys. egzemplarzy i regionalnym zasięgu

Młodym redaktorom serdecznie gratulujemy, życzymy wielu ciekawych pomysłów, wytrwałości i dalszych sukcesów dziennikarskich!

 Liczba wyświetleń: 2911
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne