Światowy Dzień Zdrowia w Zespole Szkół w Starej Wsi II

12.04.2016

Po raz kolejny Zespół Szkół nr 2 w Starej Wsi II obchodził Światowy Dzień Zdrowia - święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 r., którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństwa na świecie. Co roku wybierany jest temat przewodni, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. Hasło przewodnie tegorocznego święta  brzmiało "Pokonaj cukrzycę".

Obchody rozpoczęły się od  spektaklu grupy teatralnej „Hydra” , która zaprosiła uczniów klas 0-III do królestwa Zdrowolandii. Młodzi aktorzy wcielili się w postacie Króla Zdrówko, Królowej Rzepki, Królewicza Białego Ząbka, Królewny Piękne Liczko, Anemii, Stomatologii, Inhalacji, Czarownicy – Próchnicy, Wirusa, Witamin, jak i wielu innych bardzo istotnych dla zdrowia bohaterów. Celem przedstawienia było uświadomienie, jak ważną rolę w życiu odgrywa zdrowy styl życia, do czego może doprowadzić złe odżywianie się, czy chociażby brak higieny jamy ustnej. Można było również znaleźć  wiele rad i wskazówek, jak dbać i szanować swoje zdrowie oraz jak walczyć z chorobą na wypadek, gdy ta zaatakuje. Piękna gra aktorska, barwne kostiumy, scenografia, „żywa” muzyka oraz spora dawka humoru sprawiły, że widzowie byli zachwyceni przedstawieniem.

Samorząd Uczniowski z kolei, przygotował na ten wyjątkowy dzień m.in. konkurs wiedzy ,,Ze zdrowiem za pan brat”. Przystąpiło do niego 27 uczniów, a uczestnicy  musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zasad zdrowego żywienia i profilaktyki chorób. Osoby z największą ilością punktów otrzymały w nagrodę  kosze owoców i innych zdrowych produktów. Członkowie SU zapraszali również do udziału w zorganizowanym w jednej z klas pokazie  multimedialnym ,,Historia Berniego”, podczas którego  można było uzyskać informacje o cukrzycy, jej objawach i  sposobie leczenia, zachęcali też do  sprawdzenia swojej kondycji zdrowotnej poprzez wykonanie siedmiu ćwiczeń w określonym czasie. Po zakończeniu testu sprawnościowego najbardziej wytrwali, aby zregenerować siły,  otrzymywali batonik musli („domowej roboty”).

W obchody Światowego Dnia Zdrowia włączył się również Dyrektor Szkoły. Odwiedzał  każdą klasę z krótką pogadanką. Przypominał uczniom o stosowaniu w codziennym życiu wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem, a w szczególności: utrzymywaniu prawidłowej masy ciała, przestrzeganiu zasad żywienia,  czy podejmowaniu aktywności fizycznej. Każdy uczeń otrzymywał ulotkę czy też broszurkę na ten temat.

Mamy nadzieję, że podjęte działania uświadomiły każdemu prawdę zawartą w słowach przesłania obejrzanego spektaklu: „ Niechaj Zdrówko każdy kocha i szanuje. Wszyscy są szczęśliwi, gdy Zdrówko panuje!".